Over de fusie gesproken: het betekent in principe wel het einde van zijn loopbaan hier. De vier burgemeesters van de fusiegemeenten hebben afgesproken niet te zullen solliciteren voor de nieuwe burgemeesterspost. Over het algemeen is dat ook niet gebruikelijk. Wat zijn toekomstplannen zijn? "In elk geval niet uitrusten; ik ben 61 en het zou jammer zijn om nu al op non-actief te komen staan; ik zal zeker initiatieven ontwikkelen om weer aan de slag te gaan, maar welke, dat weet ik nog niet precies". Volgens zijn broer kan hij zo bij hem in het bedrijf aan de slag, maar voorlopig is hij zich aan het beraden en heeft hij nog geen beslissing genomen. De laatste maanden waren zeker niet de gemakkelijkste en de mooiste (wethouders werden ontslagen en onenigheid in de gemeenteraad, red.) en dat heeft best wel sporen achtergelaten. Het maakt je wel bedachtzamer in bepaalde handelingen, maar ook overtuigd dat er een aantal dingen beslist moeten gebeuren. In de komende jaren zullen de meeste veranderingen en ontwikkelingen in de nieuwe gemeente voornamelijk plaatsvinden in de Wieringermeer. Hier liggen de grote plannen om aan te pakken: Agriport wordt nog veel omvangrijker en ook de windenergie wordt belangrijk. In het landelijk gebied zal naar zijn mening de grootschalige veehouderij er komen, tegen lagere kosten, milieuvriendelijker, diervriendelijker en met veel minder transport van dieren. Ook de haven van de Oude Zeug krijgt mogelijkheden om zich te ontwikkelen. Huisvesting voor de seizoenarbeider (liever gebruikt hij het woord arbeidsmigrant) zal wel moeten worden aangepakt. "Ik hoor wel eens negatieve opmerkingen over de Poolse arbeiders, maar naar mijn mening zijn de meesten hardwerkende mensen, die goed passen bij de mentaliteit hier. De integratie moet in de dorpen gebeuren, maar gebeurt nu mondjesmaat en groeit langzaam. Niettemin blijft de huisvesting een probleem". En zo zitten er dan bijna 70 jaar Gemeente Wieringermeer op. Wat dat betreft heeft het hem verbaasd dat de polder zo lang bij Medemblik heeft gehoord. Volgens hem zou het logischer geweest zijn als het een onderdeel van Wieringen was geweest. Hoe dan ook, het heeft even geduurd voordat de Wieringermeerdirectie het niet meer voor het zeggen had, hoewel de Staat (lees Domeinen) nog heel lang grootgrondbezitter is geweest en nog voor een deel is. Voor het Genootschap een mooie taak om ook deze geschiedenis vast te leggen. Dhr. Leegwater vindt het boeiend om te zien hoe het Genootschap zich manifesteert: "Een levendige groep die alleen nog maar kan groeien, die het zinvol vindt om zaken vast te leggen, want voor je het weet is het weg. Die bewustwording van de historie en het besef dat er dingen verloren gaan als je ze niet vastlegt heeft mijn grote bewondering". Pier Montsma Kroniek no. 58, 79e jaargang, 2017/7 Hier kwam burgemeester Leegwater vaak langs, op weg naar zijn werkkamer; zal hij haar missen?

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 2011 | | pagina 39