Dank ook aan de directie van de NACO; de Verkeersinspectie te Amsterdam, welke gezorgd hebben, dat vanaf maandag j.1. een twee- uurdienst de dorpen Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf met Alkmaar en Schagen verbindt. Dames en Heren, Ik moge besluiten, met het uitspreken van de hoop, dat deze door de vereniging voor de graanhandel te Middenmeer heropende beurs, in alle opzichten weer aan haar doel zal beantwoorden. Dat derhalve in haar bewaarheid moge worden wat Vondel schreef over de Amsterdamse Beurs: De commissie Wederopbouw. Het is de voorzitter van deze commissie, die naar hij zegt met enige schroom het woord tot de aanwezigen richt. De commissie is wel de jongste organisatie in de polder. Nauwelijks een jaar oud echter mocht zij reeds zich gesteld zien voor de oplossing van grote problemen. Haar werk ving de commissie aan toen de polder nog onder water stond. Bij alles waarvoor men kwam te staan bleek wel hoe sterk de drang was onder de geëvacueerde bewoners van de Wieringermeer om naar de polder terug te keren. Spreker heeft bewondering voor de sterke gehechtheid die is gegroeid tussen de bewoners van de polder in zijn nog korte bestaan. Een grote verlichting van de taak van de commissie bleek de toestand van wegen en bruggen, waardoor de drie kernen weer toegan kelijk waren. Na het droogvallen van de polder heeft men in de Wieringermeer getoond de hand aan de ploeg te kunnen slaan, waardoor reeds velen konden terugkeren. Een gelukkig besluit is wel het plan en de goedkeuring daarvan tot het herstel van de beurs, waardoor hier weer is verrezen de burcht van elkeen, die bij de landbouw betrokken is. Namens de commissie Wederopbouw Wieringermeer wenst spreker hiermede het bestuur en zijn leden van harte geluk. De Rentmeester-Dijkgraaf. Ir. Ovinge herinnert aan het denkbeeld tot het houden van bijeenkomsten kort na de onderwa terzetting, in Winkel waaruit successievelijk het beursleven weer is ontstaan. Deze periode was ook een bloeiende, doch gelukkig maar kort. Deze dag is weer een van die merkwaardige data in de geschiedenis van de polder. Hoewel dit soort data reeds betrekkelijk groot is te noemen, zal ook de 6e november 1946 wederom een mijlpaal vormen in het leven van de Wieringermeer. Wanneer wij een blik terugwerpen, aldus Ir. Ovinge, dan blijkt, dat van daag precies een jaar geleden het peil an het zakkende water in de polder 2,52m -N.A.P. bedroeg. Wanneer we bedenken, dat de waterlijn van Middenmeer 3,50m -N.A.P. bedraagt, dan blijkt, dat toen nog een meter water stond in Middenmeer en ook in dit gebouw. Slechts een jaar later is de Beurs weer teruggekeerd en het zaaigoed weer aan de grond toevertrouwd voor de oogst 1947 De spreker hoopt, dat de bevolking van de Wieringermeer de hulde deelachtig mag worden van het gehele Nederlandse volk hetgeen hieronder zo moeilijke omstandigheden werd gepresteerd. Als Rentmeester richt hij een gelukwens tot het bestuur van de vereniging en de gehele bevolkingHet gaat thans gelukkig in opgaande lijn. De heer Ovinge eindigt met de wens, dat de polder binnen niet te lange tijd weer in zijn oude fleur zal zijn hersteld. Tenslotte spreekt de heer Engel, voorzitter van de bond van graanhandelaars in Noord Holland, die van zijn medeleven met de collega's in de Wieringermeer getuigde en ook gelukwen sen namens zijn organisatie uitspreekt. Dan neemt het beursleven van weleer zijn beloop. Het is druk, ontzettend druk in de fraai gerestaureerde zaal. Tot zaken doen kan men niet komen, er is teveel te bepraten. O, vruchtbare akker, grond van steen, Die zich ten oorbaar van 't gemeen, Des Woensdag 's laat bezaaien. Met Koopzaad, eel en mild van aard, Dat gouden en zilvren oogsten baart, Daar duizenden genot van maaien. pag237

Kroniek Historisch Genootschap Wieringermeer | 1996 | | pagina 13