ziekenhuis voor personeel, een centrale voor verwarming en verlichting, een kerkje, een watertoren enz. Alle voorgevels van de paviljoens hadden een zuidoos telijke oriëntatie. Zo konden alle patiënten, ook de bed legerige, optimaal van de zon genieten. De tuinen van de onrustige patiënten waren door hoge hekken omgeven. Dr. J.W. Jacobi Dr. Jacobi ontving op 1 april 1903 zijn benoeming tot ge neesheer-directeur van het te bouwen Duin en Bosch, met daarbij een studieopdracht van Provinciale Staten om de nieuwste behandel- en verpleegmethoden in kaart te bren gen en deze, indien mogelijk, in het nieuwe Psychiatrisch Ziekenhuis in te voeren. In België en Duitsland bezocht hij diverse instellingen, waaronder de universiteit van Heidel- berg. Daar kwam hij in contact met dr. Kraepelin, de arts die voor het eerst het ziektebeeld schizofrenie beschreef en waar Jacobi het behandelen van patiënten met de perma nente badtherapie (hydrotherapie) bestudeerde. Door ge bruik te maken van warm water en een prikkelarme ruimte (het bad) kwamen patiënten tot rust. Jacobi heeft deze be handelmethode geïntroduceerd in Nederland. In eerste in stantie heeft hij geëxperimenteerd in Amsterdam. Het voormalig Nederlands Hervormd Weeshuis aan de Zwanenburgwal stond leeg en vanwege de ruimtenood nam de provincie het in gebruik. Jacobi begon daar met het opnemen van vrouwen. Dit was eigenlijk het begin van Duin en Bosch. Later zijn deze patiënten overgeplaatst naar Bakkum en opgenomen in het paviljoen Vrouwen I, later 'Hoograde' genoemd. Daar werd voor het eerst de badtherapie toegepast. Behalve op psychiatrisch-medisch gebied was Jacobi ook vooruitstrevend op het gebied van organisatiestructuur en personeelsbeleid. Tegen de bestaande gewoonte in be noemde hij een driehoofdige directie, een structuur die tot ver in de zestiger jaren werd gehandhaafd. Samen met de vakorganisatie, die aangestuurd werd van uit het PZ Meerenberg te Santpoort, heeft Jacobi betere arbeidsomstandigheden gerealiseerd en mochten vrouwen en mannen bij de inrichting werken, ook al hadden zij een relatie. Door het toedoen van Jacobi werden op het terrein personeelswoningen gebouwd, 'de broederwoningen'. In 1912 verrezen, toen nog op het terrein, de stenen woningen aan de Van Duurenlaan. De houten 'noodwoningen' aan de Dr. Ramaerlaan zijn na de eerste wereldoorlog gebouwd. Op 5 december 1916 overleed Jacobi en hij werd begraven op de begraafplaats van Duin en Bosch. J.W. Jacobi was de eerste geneesheer directeur van 1903- 1916. Hij overleed op 51-jarige leeftijd en werd op de begraaf plaats van Duin en Bosch begraven. Luchtfoto van het terrein uit 1923. Links de pavil joens voor vrouwen en rechts voor mannen.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 7