Slingerpad woonde Grote Jan Brakenhoff. Het was zo'n barbaars figuur. Daar waren we allemaal doodsbang van. Daar had je zijn tuindershuis en dan keek je of ie er niet was en dan sloop je achter het huisje om. Hij stond ook achterin de kerk met zo'n rooie band om, waarop stond 'Eerbied in Gods Huis'. Nou dan hield je je wel stil. Stuifbergen had aan de Kramersweg een primitief winkel tje, voor een paar klanten maar. Het tuinderijtje 'De Pa- penberg' dat was een pracht spulletje. Alles afgebroken. Jammer, jammer. Piet van Duin en Nelis Stolk van de ra diodistributie woonden er. Het hele dorp was aangeslo ten. Het trammetje reed door het dorp. Ik zie het nog voor me. 'Stofie' noemden we het locomotielje, het was zo'n vierkant gevalletje. Hij stopte bij café Van Benthem in de bocht van de Dorpsstraat. Ik was nogal een kwajongen. Ik had zo'n ouwe teil en die bond ik met een eind touw achter de tram. Zo ging ie door het dorp. Zelf ging je nooit met de tram mee. Je kwam nergens. Je woonde in het dorp en je bleef in het dorp. Als je naar Alk maar ging dan ging je echt uit. Als je een nieuw pak ging halen met moeder dan ging je met de tram naar Alkmaar. Dat was een hele belevenis. De Harmonie Mijn vader en moeder, Pieter Schotvanger en Anna Bis schop, waren hele goede mensen. Mijn moeder kwam uit een goeie boerenstand. Mijn vader kwam ook uit een goe de familie. De ouders van mijn vader, Jacob Schotvanger en Grietje Kuijs, waren ook boer. Het moeten rijke mensen geweest zijn. De zuster van mijn vader, tante Jans, kreeg een boerderij met koeien, die stond op de hoek van de Geelvinckstraat, waar nu een slagerij zit. Er lag een weiland tussen het café en de boerderij. We konden zo over en weer lopen. Tijdens de kermis werd er altijd wat gebouwd, een draaimolen of iets dergelijks. De draaimolen was van Braak uit Egmond. Er liep een paardje in. Mijn grootvader heeft voor mijn vader in 1909 het café De Harmonie laten bouwen, met een toneelzaal en met coulis sen, alles compleet. Mijn vader was van oorsprong bakker. Op de Overtoom had je een bakkerij tussen het huis van de dominee en het armenhuis. Daar is hij begonnen, geloof ik. Mijn moeder werkte veel in de zaak. Mijn vader was een volbloed jager en hij trok zich weinig aan van het café. Moeder stond achter het buffet. Ze kookte ook als er hotelgasten waren, maar die waren er niet veel toentertijd. Het was gewoon een café. Het was geen drukke zaak. Onder andere Piet Kuijs en meneer Winkeler van de Castricummer krant kwamen daar vaak een borreltje halen. De mannen gin gen allemaal naar het café. Dat is niet meer zo. Ik heb er genoeg meegemaakt die, als ze geld hadden gekregen, dat meteen in het café opmaakten. Met kermissen trad het duo Groot er op. Ze zongen liede ren waar ik helemaal niet van hield. De kermis van vroeger is niet te vergelijken met tegen woordig. Een heel andere tijd. Met Sinterklaas werden er spelletjes gedaan in de bakkerijen, dat noemde je 'smak ken'. Een draaibord met dobbelstenen en dan kon je prij zen winnen. Ik was geen kermisklant. Ik hield wel van klas sieke muziek Het was niet zozeer een dansca fé. Je kon er een biertje drinken en een gesprek voeren. Iets eenvoudigs eten kon ook wel, maar het was geen restaurant. Boven waren een paar hotelkamers. In de grote zaal werd ook aan de schietsport gedaan. Ze schoten met luchtbuksen op een ronde schijf. Mijn vader is nog voorzitter geweest van de schiet vereniging. Mijn vader was geen slechte man, maar hij leefde zomaar voor de voet op; hij was erg makkelijk en heeft wel van het leven genoten. Hij heeft geleefd zoals ie zelf wou. Het was een echte jager. Hij had mooie wapens. Hij had ook jachtvrienden in Amsterdam. Ze kwamen uit een goede stand. Ze jaagden in de duinen en in de polder op de hazenjacht en in het duin op de konijnenjacht. We heb ben altijd veel wild gegeten vroeger en dat was heerlijk. Anna Schotvanger-Bisschop 1880-1938). Het café-restaurant De Harmonie, hoek Burgemeester Mooijstraat en Stationsweg, is nu ook 100 jaar oud. 72

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 74