Badhotel De Alkmaarsche Courant schreef op 7 juli 1931: "Een voudig en van architectonische waarde verheft zich het gebouw dat door een fraaie en degelijke trap is verbonden met de weg. Beneden heeft men een ruim restaurant dat in een halve cirkel is gebouwd en uitzicht geeft op zee. De hal geeft met een trap verbinding met de op de verdieping gelegen slaapkamers, welke alle van stroomend water zijn voorzien en door een ruime deur toegang geven tot een flink balkon. Beneden aan het strand is een flink paviljoen gebouwd dat den weidschen naam draagt van Paviljoen Armeria. Hier heeft men naast een terras een flinke ruimte binnen, met een afzonderlijke dansgelegenheid. Over het geheele strand zijn een groot aantal vlaggestok- ken geplaatst waaraan vlaggen van allerlei nationalitei ten zijn bevestigd. Ook op de ververschingsgelegenheden aan het strand en op het hotel wapperen de vlaggen dat het een lieve lust is. pensions of particulieren die kamers verhuurden. Behalve de 40 adressen die in 1926 bij de VVV waren aangesloten, waren er nog tientallen huisgezinnen die zelfstandig verhuurden. Bij het station werden zelfs pen siongasten aangesproken en naar adressen begeleid door gidsen die daar weer een centje aan verdienden. Het was volop crisistijd en iedereen wilde er graag wat bij verdienen. In 1932 werd het aantal huisgezinnen dat verhuurde geschat op 120. Veel mensen ontvingen ieder jaar dezelfde gasten en er ontstonden langdurige vriend schappen. Vanaf 1937 gaf de VVV een hotel- en pensiongids uit. In bijna iedere advertentie werd in de beginjaren de aanwe zigheid van 'stroomend water' als bijzonderheid vermeld. In 1962 veranderde het aanzien van de gids. Op verzoek van de Bakkummers werd naast Castricum voortaan ook Bakkum op de kaft van het gidsje genoemd. Behalve deze gids gaf de VVV nog verschillende promotiefolders uit met vertalingen in het Duits, Frans en Engels. M.J. Biesterbos kwam in 1931 ook tot een akkoord met de provincie en bouwde een autogarage voor 50 auto's en een overdekte fietsenstalling voor 800 rijwielen naast een open stalling. Castricum aan Zee was gereed om de badgasten te ontvan gen. Het enige waar toen al over gemopperd werd, waren de parkeertarieven. Hotels en pensions Castricum telde volgens de toeristische gids uit 1925 drie hotels: 'Van Benthem' en 'De Rustende Jager' aan de Dorpsstraat en 'de Harmonie' op de hoek Burgemeester Mooijstraat en Stationsweg. Enkele jaren later boden ook het Badhotel in Castricum aan Zee, Borst, De Goede Ver wachting (Heereweg), Johanna's Hof, Kuilman, Maja (het latere Komman en thans Mezza Luna) hotelaccommoda tie. Er waren toen maar liefst 9 hotels en daarnaast veel In 1937 behandelde administrateur Rans- huijsen 1251 aanvragen voor pensions, de jeugdherberg ontving 4700 trekkers en de EHBO verleende 147 maal hulp op In juli 1930 was in de boerderij Zeeveld een jeugdherberg van start gegaan met als vader en moeder de heer en me vrouw Mooij. In het eerste seizoen maakten 195 personen, waaronder 6 uit het buitenland, gebruik van de proviso rische accommodatie en in 1931 waren er meer dan 980 overnachtingen. Op 1 oktober 1931 legde de heer Ger hard, lid van Gedeputeerde Staten, de eerste steen voor de nieuwe jeugdherberg Koningsbosch. Hij zei daarbij o.a.: "De jeugd moet door de ouderen gewend worden aan orde en gehoorzaamheid, om daardoor meer vreugde te kunnen genieten en het saamhoorigheidsgevoel aan te kweeken. In 1952 werd ook de R.-K. Jeugdherberg 'De Mantel meeuw' geopend. Wegens de grote toeloop van trekkers werd in juli van dat jaar het R.-K. Jeugdhuis, thans De Kern, ook omgebouwd tot jeugdherberg. De eerste administrateur Castricum kwam al snel zo in de belang stelling, dat het werk voor een vrijwillige secretaris te veel werd om het er even bij te doen. Aanstelling van een functionaris die te allen tijde beschikbaar kon zijn, zowel voor pensionzoekenden als voor pensionhouders, was noodzakelijk. In de ledenvergadering van 4 april 1927 werd de historische beslissing genomen om er een 'kantoor' op na te houden. De eerste administrateur werd de heer Ehrenfeldt. Zijn jaarsalaris werd vastgesteld op 250,-. In 1932 kreeg hij het aan de stok met het bestuur, waarna de vroegere voorzitter D.R. de Jonge hem opvolgde. In febmari 1937 werd die weer door de heer Rans- huijsen opgevolgd. Het badhotel Armeria werd in 1931 geopend. Het kwam in de plaats van het gelijkna mige paviljoen. Op last van de bezetter is het badhotel in 1943 gesloopt. 56

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 58