De Castricumse tennisverenigingen In ons dorp wordt er al zo'n vijfen tachtigjaar getennist. De stichting van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch bracht namelijk tal van nieuwe inwoners en invloeden met zich mee. Dat gold niet alleen voor de werkge legenheid, maar ook voor de vrije tijdsbesteding. Het is daarom niet te verwonderen dat de eerste tennisbaan op het terrein van Duin en Bosch lag. Vandaag de dag kan men in Castri- cum en Bakkum terecht op totaal 21 buitenbanen en vier binnenbanen. In 1922 kreeg Wilhelm van Keeken, hoofd van de Economische Dienst van Duin en Bosch, toestemming van de directie om op het terrein een ten nisbaan aan te leggen. Onder het personeel bleek belangstel ling te bestaan voor deze toen nog wat elitaire sport. Castricum telde toen circa 4800 inwoners. Voor de 250 werknemers van het ziekenhuis waren er in die tijd wel genoeg ont spanningsmogelijkheden op cultureel gebied, maar wat sport betreft was er niet veel meer te doen dan voetbal en gymnastiek. Op 5 mei 1923 werd de uit grijze cementtegels bestaande tennisbaan officieel geopend door Dr. Benders in het bij zijn van 40 enthousiaste personeelsleden. Er waren enige artsen die, evenals Van Keeken zelf, al eerder hadden ge tennist en die bereid waren om belangstellende medewer kers enige elementaire regels van het spel bij te brengen. Na ruim driejaar bleek dat er behoefte was om in clubver band te gaan spelen. Tennis is ontstaan uit het Franse 'Jeu de Paume', dat letterlijk vertaald 'spel met de handpalm' be tekent. De bedoeling van het spel was dat de spe lers met hun blote handen een balletje oversloegen. Hiermee werd in de 11e eeuw begonnen. In del4e eeuw speelde alleen de rijke bevolking uit Europa dit spel. Vanaf het jaar 1500 ging men een soort racket gebruiken en leek het steeds meer op het ten nis van nu. De naam tennis is waarschijnlijk ook afgeleid uit het Frans. De speler die de eerste bal opsloeg, riep: "fónez", wat staat voor 'pak aan'. Sommige mensen denken echter dat de sport in Engeland is ontstaan, omdat er zoveel Engelse woorden in worden ge bruikt. Het is wel zo dat de regels van het huidige tennis in 1873 door Walter Clopton Wingfield, een Tennisbaan met Paardenwei 0. Duigenbosch Bakkum Op initiatief van Willem van Keeken werd op het terrein van Duin en Bosch een tennisbaan aangelegd, die in 1923 werd geopend. 23

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 25