Antoinette van Boxtel Een lid van de werkgroep volgde een zeer nuttige cursus archeologie bij de AWN, afdeling Zaanstad. De Werkgroep Oud-Castricum is vertegenwoordigd in de Monumentenraad, een adviesorgaan van het gemeen tebestuur voor het monumentenbeleid. Op 4 maart werd het register van beschermde gemeentelijke monumenten vastgesteld. Na het doorlopen van de bezwarenprocedures zijn uiteindelijk 122 monumenten aangewezen. De mo numentenverordening biedt de mogelijkheid om naast ge bouwen ook terreinen en landschappelijke structuren een monumentenstatus toe te kennen. Er is een basislijst van 21 van dergelijke objecten opgesteld. Een eerste verken nend overleg met de eigenaren heeft plaatsgevonden. De raad heeft adviezen uitgebracht over een verscheiden heid aan onderwerpen, waaronder de slechte onderhouds- toestand van de boerderij Alkmaarderstraatweg 52, die eigendom is van de gemeente, en de plaatsing van straat naamborden bij twee oude landpaden tussen de Breede- weg en de Doodweg. Taakgroep jaarboek, archiefonderzoek en PR In het verslagjaar bracht twee of drie leden van Oud- Castricum bijna wekelijks op dinsdagavond en vrijdag de gehele dag door op het Regionaal Archief in Alkmaar. Een aantal dossiers uit de periode voor 1811 werd digitaal overgenomen. Het bevolkingsregister werd beter toegan kelijk gemaakt door het realiseren van een index op de bewoningsperiode 1860 -1880. Er is een begin gemaakt aan een index op de bewoningsperiode 1880 - 1890. Bo vendien werd archiefonderzoek verricht voor publicaties in het 31e en 32e jaarboek. Dat betrof onder andere de geschiedenis en de stambomen van de Castricumse fami lies Wulp en Steeman. Voor dat doel werden ook bezoeken gebracht aan archieven in Haarlem en Den Haag. Ook dit jaar werd er elke maand een informatief stukje in de kranten geplaatst in verband met de openstelling en de tijdelijke tentoonstellingen op de eerste zondag van de maand. Vanaf oktober werd dit ook naar de lokale tv-zen- der gezonden. De werkgroep verleende ook weer medewerking aan de rubriek 'Langs de Schulpvaart' in het Nieuwsblad voor Castricum en een aantal leden leverde daarvoor een artikel over een cultuurhistorisch onderwerp. Daarnaast kwam Oud-Castricum in het nieuws via op roepen voor verhalenvertellers en fotomateriaal van de 100-jarige Muziekvereniging Emergo, waarmee de werk groep in 2008 een expositie organiseerde. Eind oktober was er veel aandacht van de kranten en de lokale radiozender voor de presentatie van het 31e jaar boek, die gekoppeld was aan het uitbrengen van een CD met popmuziek uit de jaren zestig. In 2008 werd onze website 19.515 keer bezocht. Taakgroep educatie en tentoonstelling De bezoekersaantallen tijdens de open zondagen in 2008 varieerden van gemiddeld 100 tot 150. Onderwerpen van de tijdelijke exposities waren: winterse taferelen, timmerdorp, de Maer- of Korendijkroute, 100 jaar Emergo en twee artikelen uit het 3le jaarboek (de uit de Tweede Wereldoorlog daterende bergplaats voor kunst werken (bunker) bij 'Kijk Uit' en de popmuziek in de zes tiger jaren). Over de bouw en het gebruik van de berg plaats werd een film vertoond, die gemaakt is door onze plaatsgenoot Hans Kinders en waarin Henk de Smidt, oud-medewerker van het Filmmuseum, de geschiedenis uit de doeken doet. In het voorjaar startte de Stichting Welzijn Castricum in samenwerking met de werkgroep het project 'Verhalen vertellen', waaraan circa 20 ouderen deelnamen. Groep 6 t/m 8 van de St. Michaelschool uit Zuidscher mer verbleef enkele dagen te Castricum in de groepsac- commodatie aan De Zanderij. Op 27 mei bezochten de 16 leerlingen en hun begeleiders 'De Duynkant'. Zij bekeken de beeldpresentatie 'Duingeheimen' met als onderwerp 'menselijke invloeden door de eeuwen heen in het duin gebied'. Op 16 oktober werd medewerking verleend aan de land schapsexcursie voor mavoleerlingen van het Jac.R Thijsse College. Hieraan namen 88 leerlingen deel. Op 4 november werden 43 leerlingen van het Clusius Col lege in het kader van het 'Rondje Cultuur' in De Duyn kant ontvangen. Zij konden zelf enkele activiteiten van de werkgroep ervaren. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 2008 was het bestuur als volgt samen gesteld: F. Duffhues, voorzitter Mevr. A.H.A.M. van Boxtel, secretaris J.H. Ebels, penningmeester RA. Levi, lid J. Smulders, lid L. Zonneveld, lid Aan de werkavonden in 'De Duynkant' en andere activi teiten werd door een dertigtal werkende leden deelgeno men. Op 31 december bedroeg het aantal donateurs onge veer 1300. Aan onze leden en donateurs komt veel dank toe voor hun bijdrage aan de Stichting Werkgroep Oud-Castricum in het afgelopen jaar. 107

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 109