Volgens de Gemeentewet van 1851 werden gemeentebesturen ver plicht elk jaar verslag te doen van de toestand der gemeente aan de hand van een vragenlijst. Wat betreft Castricum klaagt burgemeester Jacob Rendorp, in 1852 opvolger van Jan de Quack. in deze verslagen voortdurend over de uitwerking van de armenwet met betrekking tot de bestaande regeling over het domicilie van onderstand. Hij toonde daarbij een antipathie tegen de kerkelijke armenzorg, omdat die zich niets aantrok van de elders wonende ex-Castricum- nrers, aan wie de gemeente verplicht was ondersteuning te verlenen. Als voorbeeld de volgende ontboezeming van de burgemeester in 1856: "Deze gemeente voelt een zeer nadelige werking der Armenwet, daar oneindig veel meer behoeftigen dan vroeger uit andere gemeenten van heinde en verre ten laste van de gemeente komen, die vroeger bij de kanalisatie en ontginning der duinen hier óf waren gehuwd óf enige jaren verbleven en later weder elders hun bestaan zoeken. Dus komen de nieuwe Armenwet en de Reglementen der Kerkelijke Armenverzorging onze gemeente zeer duur te staan. Voorts is de toenemende bevolking onder de mindere klasse en de voortdurende duurte van de levensmiddelen, terwijl de daglonen niet verbeteren, een grote hinderpaal in het verbeteren van het lot der behoeftigen en de middelen om daarin te voorzien zijn buiten ons bereik". Een aantal jaren later, in 1863, is er nog weinig veranderd en schrijft de burgemeester: "Toestand nagenoeg hetzelfde. Wij moeten alweder herhalen, wat reeds zo vele jaren is aangehoord: dat de armenwet tot zeer nade lige en kostbare werking en strekking is van de gemeenten ten platte lande, immers zo lang het verschil blijft bestaan tussen deze wet en de kerkelijke reglementen ten aanzien van onderstandsdomicilie en dat ook ten verschaffen van geneeskundige hulp, evenals school gelden en begrafeniskosten niet buiten verhaal wordt gesteld. Er zijn weinig mogelijkheden ter verbetering" Om welke aantallen elders verblijvende, maar door de gemeente Castricum ondersteunden, ging het nu eigenlijk? Het verslag over 1866 noemt als 'elders ondersteund' 10 gezinnen. Een voorbeeld van de administratieve rompslomp die voortvloeide uit de bepalingen over het domicilie van onderstand treffen we aan in het jaar 1868. Het armbestuur van Alkmaar had de ondersteuning van de aldaar woonachtige weduwe Maartje Essink naar Castricum doorge schoven. omdat zij uit Castricum afkomstig was. De burgemeester van Castricum maakt hiertegen in september van dat jaar bezwaar in een brief aan de burgemeester van Alkmaar. Hij schrijft o.a.: "De toestand der geldmiddelen van het armenbeheer alhier, uitgeput door de vele bedeelingen aan elders inwonende doch hier armlastige armen gedoogt niet dat cijfer voor buitenbedeeling steeds te vergrooten. Het komt mij voor dat eene weduwe met twee kinderen die gezond is om te werken en hare kinderen niet zo jong meer zijn en zeiven welligt wat kunnen verdienen, niet zoo juist in de termen valt van onderstand' En hij haalt nog eens uit: 'Jammer dat de RK armen zich doorgaans van de zorg van armen geheel onttrekken De kwestie wordt in handen gegeven van de voorzitter van het Castricumse Algemeen Armbestuur, die een maand later aan zijn collega in Alkmaar schrijft, dat hij een gesprek met Maartje Essink heeft gehad. Hij vervolgt: Voorbeeld van landbouwmechanisatie omstreeks het midden van de 19e eeuw. De afbeelding toont een hekeldorsmachine, die werd aangedreven door paarden in een tredmolen. Het is aannemelijk dat ook in Castricum in toenemende mate gebruik werd gemaakt van door paardenkracht aangedreven werktuigen. Later in de 19e eeuw werd de paardenkracht vervangen door stoom. "Alhoewel Art. 144 der Armenwet ten haren opzigte is toegepast en zij het voorwerp welverdiende te zijn der Kerkelijke liefdadig heid, zoo is het een ongelukkig verschijnsel, dat men zulke personen aan het Algemeen Armbestuur overlaat. Intussen schijnt deze vrouw liever te Alkmaar blijven wonen, en daarom zou ik u in bedenking geven dat voor haar een besluit werd genomen om onderstand in huishuur ten bedrage van 60 cent's weeks, zijnde hoofdzakelijk de inhoud van haar verzoek" Hoe de kwestie afloopt weten we niet, maar duidelijk is dat het regelen van de bedeling van buiten Castricum verblijvende behoeftigen, met echter Castricum als het domicilie van onderstand, wel wat voeten in de aarde kon hebben. En dit was wellicht nog niet eens het moeilijkste geval. Het restitutiesysteem, waarbij de gemeenten over en weer geld voor de armen aan elkaar overmaakten, was op den duur niet te handha ven. Bij wet van 1 juni 1870 werd dit dan ook afgeschaft en werd uitsluitend de gemeente waar men verbleef als domicilie van onder stand aangemerkt. Het boerenbedrijf en de werkloosheid Een belangrijke oorzaak van de armoede in de vijftiger jaren van de 19e eeuw was nog steeds, evenals in 1821. de werkloosheid. In provinciale verslagen over de periode 1850-1880 wordt herhaaldelijk opgemerkt, dat het aandeel van de dagloners in de winsten van het boerenbedrijf gering was en dat zij slechts met grote moeite in hun onderhoud konden voorzien. Toch krijgt men de indruk, dat het met het boerenbedrijf in Castricum in de jaren rond 1860 niet slecht ge steld was. Uit een verslag over 1858, dat ook representatief mag worden geacht voor de omliggende jaren, blijkt aardig wat bedrijvig heid. Voor land- en tuinbouw is 114 hectare grond in bedrijf, waarop rogge, gerst, haver, aardappelen, erwten en penen worden geteeld. De totale opbrengst in geld is 14.410.-. De teelt van bloembollen in Castricum wordt in de verslagen voor het eerst in 1855 genoemd en stelde in 1858 nog niet veel voor. Er is een halve hectare in gebruik en de handel wordt gering genoemd. Wat de veehouderij betreft is er nauwkeurig geteld en noemt het jaarverslag in 1858 de aanwezigheid op Castricums grondgebied van 786 koeien, 180 kalveren, 180 varkens, 639 schapen, 201 paar den, 6 bokken. 39 geiten en 2 ezels, terwijl er ook twee schaapskud den grazen in het duingebied. Vee werd vooral verkocht op de markt in Alkmaar, waar door de Castricumse boeren jaarlijks in de orde van 125 koeien en 25 varkens werden aangeboden. In de periode waarover we spreken waren typische prijzen die werden betaald: 55 gulden voor een koe en 30 gulden voor een varken. Als een der oorzaken van de niettemin voortdurende werkloosheid, zowel landelijk als provinciaal, wordt genoemd het in toenemende mate in gebruik nemen van arbeidsbesparende machines, vooral in de landbouw, bij het zaaien, wieden, maaien en dorsen.

Jaarboek Oud Castricum | 2004 | | pagina 21