Werkgroep archeologie De werkavonden in 1985 werden grotendeels benut voor het in ventariseren en restaureren van vondsten uit eerdere projekten. Op 21 september werd door een aantal leden een verkenning uitgevoerd in een mechanisch geschaafd vlak (ongeveer 1 meter onder het maaiveld) van de afgebroken boerderij „Albert's Hoe ve" ten oosten van Castricum. Uit historische bronnen was bekend dat op deze plaats tegen de oude Molendijk, reeds enige eeuwen geleden een boerderij stond. Onder druk van de tijd - de eerste paal voor herbouw was reeds geslagen - werd besloten om opvallende verkleuringen in het vlak verder af te schaven. Zodoende kwamen mestrestanten, kleileembanden en paalga ten aan het licht evenwel zonder een aanwijsbare samenhang. Er werd een 60-tal scherven gevonden. Opvallend daarbij was de min of meer aaneensluitende periode datering: 9e-eeuws kogelpot-, latere kogelpot-, Pingsdorf-, Pafrath-, Siegburg- en blauwgrijze aardewerkscherven. Een aan tal van de laatst genoemde waren voorzien van het „borstel- streekpatroon". De vroegste scherf werd gevonden in een met klei aangestamp te putbodem van een putrestant tegen en onder de zuid westfundering van de voormalige boerderij. Het archeologisch en historisch materiaal werd een week later, in het kader van de landelijke bibliotheekdag, gebruikt voor een kleine expositie in de plaatselijke bibliotheek. Het bleek een goede gelegenheid om het bestaan en de werk wijze van de werkgroep „Oud-Castricum" onder de aandacht te brengen. Openstelling expositieruimte Gedurende het zomerseizoen is het gebouw weer op zes zonda gen opengesteld, waarbij leden van de werkgroep toezicht hiel den. Er was sprake van een redelijke belangstelling. Met name de ligging van het gebouw is bijzonder belangrijk, omdat velen hun bezoek aan de expositieruimte combineren met een wan deling of een fietstocht in de duinen. Lezingen Op 6 november organiseerde de werkgroep een lezing in het dorpshuis De Kern. Grote belangstelling was er voor de spreker de heer H. Schoorl bekend publicist over de Noord-Hollandse streekgeschiedenis. De heer Van Geenhuizen heeft ook in 1985 weer diverse lezin gen met dia-vertoning verzorgd voor plaatselijke groepen. Werkbezoek en excursie Op 19 juni werd een werkbezoek gebracht aan het museum in Egmond. We zijn hartelijk ontvangen en hebben van de aanpak daar weer het nodige geleerd. De jaarlijkse excursie werd gehouden op 31 augustus. Een aantal leden bezocht in het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden de tentoonstelling „Op goede gronden" over de eerste boeren in Noordwest-Europa. 54 Uitbreiding collectie De collectie van de werkgroep werd uitgebreid met een aantal luchtfoto's, die tijdens de oorlog (februari 1945) boven Castricum zijn genomen. Naar aanleiding van de tentoonstelling over de bezettingstijd werd uit de bevolking een aantal kleine voorwer pen, foto's e.d. geschonken; de stencilmachine, waarop het ver- zetskrantje werd gedrukt, is in bruikleen ontvangen. Het volgende werd eveneens aan de werkgroep afgestaan: een wafelijzer (de heer Kortenoever); een kogel afkomstig van de Slag bij Castricum; het boek met toneelstuk, dat bij de bevrijding werd opgevoerd; verslagen Rijksoudheidkundig Bodemonderzoek. Nieuwe boekwerken, die aan de collectie werden toegevoegd zijn: Repertorium van het tijdschrift Holland, Holland in kaart en prent, repertorium van boeken betreffende de geschiedenis van Noord-Holland, Van Ridders tot Regenten, Onrust aan het Spaarne, Broeders sluit u aan, Van vindplaats tot vitrine, Opgra vingen in Egmond, Familieboek Mooij, Verzet in Alkmaar. Tuinhuis familie Rommel In februari 1984 heeft de werkgroep zich tot het college van bur gemeester en wethouders gericht met het verzoek om het fraaie tuinhuis van de familie Rommel, dat nog altijd in de gelijknami ge tuin stond, van de ondergang te redden. De suggestie is gedaan om het tuinhuis in het kader van een werkelozenprojekt te laten opknappen en het een zinvolle bestemming te geven, bijv. bij een van de bejaardencentra. Naderhand bleek dat het bejaardencentrum De Boogaert be langstelling daarvoor heeft. De aannemerscombinatie Geestbouw v.o.f. heeft de gemeente ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor een nieu we woonvorm voor lichamelijk gehandicapten op 29 november aangeboden de restauratie van het tuinhuis ter hand te willen nemen. Bestuur, leden en donateurs Op 31 december 1985 was het bestuur van de werkgroep als volgt samengesteld: G. van Geenhuizen, voorzitter N.A. Kaan, sekretaris S.P.A. Zuurbier, penningmeester F. Baars, lid J. Piepers, lid H. Vermanen, lid. Tijdens de jaarvergadering van 29 mei 1985 werden de heren Van Geenhuizen en Vermanen herkozen als bestuursleden. Op 31 december 1985 bedroeg het aantal donateurs 581. Ten opzichte van 1984 is het aantal toegenomen met 82.

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 54