Jaarverslag 1985 Op 5 mei 1985 werd het einde van de Tweede Wereldoorlog her dacht. De werkgroep besloot een bijdrage te verlenen aan de verschillende aktiviteiten in de gemeente, door de organisatie van een tentoonstelling in de bibliotheek over de bezettingstijd in Castricum. In februari werd een oproep geplaatst in de in Castricum ver schijnende kranten. Gevraagd werd om voorwerpen, documen ten, foto's enz. met betrekking tot deze donkere periode uit Castricum's geschiedenis. Ook werden mensen uitgenodigd te vertellen wat zij zich nog van die tijd herinneren. Er was een vrij grote respons en voor de leden van de voorbereidingsgroep brak een drukke tijd aan. Op zondag 5 mei werd de tentoonstelling onder grote be langstelling geopend door burgemeester drs. J.C. Gmelich Meij- ling in samenwerking met de toenmalige commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten, de heer J.C. Blom. Bij de opening waren vertegenwoordigers van het plaatselijk verzet en enkele oud-militairen uit de geallieerde legers, op uit nodiging van het comité dat de aktiviteiten in Castricum organi seerde, aanwezig. De Culturele Werkgroep Castricum had in dezelfde ruimte als waar de historische tentoonstelling stond opgesteld, een ten toonstelling van kunstwerken met als thema de bestrijding van het fascisme, ingericht. Uit de reakties van de vele bezoekers, die de tentoonstelling van 5 t/m 18 mei trok, kon worden opgemaakt dat het een succesvol geheel is geworden. Door de werkgroep werd verder nog meegewerkt aan de tot standkoming van een lesbrief van de plaatselijke politieke partij en ten behoeve van het onderwijs en een tweetal herdenkings kranten. De zolderruimte, waar het archeologisch en historisch materiaal wordt bewaard, is slecht bereikbaar. Tal van mogelijkheden zijn overwogen om binnen de beperkte ruimte wat verbetering in de situatie te brengen, waarbij ook overleg heeft plaatsgevonden met de provinciaal museum consulent, de heer J.G. Berkhout. Geen enkele oplossing is bevredigend. Ieder variant betekent verlies van expositieruimte, terwijl de werksituatie toch niet dui delijk verbetert. De conclusie is getrokken dat alleen uitbreiding van het gebouw De Duynkant tot een goede oplossing zou kunnen leiden. Kontakt werd gezocht met een plaatselijk architect om een schets van een mogelijke uitbreiding van het gebouw op papier te zetten. Dit schetsplan waar de werkgroep erg enthousiast over is, werd vervolgens aan het gemeentebestuur aangeboden. Thans moet worden afgewacht of de investering voor de ge meente aanvaardbaar is. De expositieruimte in het gebouw zal vooralsnog in de eerste plaats werkruimte gaan worden. De jaarlijkse openstelling in de zomermaanden zal in de gegeven si tuatie geen doorgang meer kunnen vinden. Organisatie-schema Tijdens een ledenvergadering in september werd besloten de zaken waar de werkgroep mee bezig is eens in te delen in pro- jekten met projektleiders. Leden van de werkgroep kunnen zich naar hun voorkeur aan sluiten bij de verschillende groepjes. Het bleek dat er niet minder dan 12 projektgroepen bestaan. Jaarboekje 1985 Het lag voor de hand dat de redactie van het jaarboekje koos voor het onderwerp Tweede Wereldoorlog. Opgenomen werden een overzichtsartikel van N.A. Kaan, fragmenten uit een dag boek van de kapelaans van de R.K. parochie St. Pancratius, be werkt door F. Baars en een artikel over de verdedigingswerken van de Duitsers van de hand van W. van Bakel en M. de Jong. Met deze artikelen is wederom een belangrijk stuk plaatselijke historie vastgelegd. De Castricumse familie Lute werd deze keer in de genealogische rubriek beschreven door mevr. A.C. Glorie-Van der Steen en S.P.A. Zuurbier. Voorts bevatte het boekje de gebruikelijke bijdragen: Castricum - honderd jaar geleden, de kroniek 1984 en het jaarverslag 1984. De oplage van het jaarboekje was deze keer 1100 exemplaren. Op 29 oktober werd het tijdens een informele bijeenkomst ge presenteerd door overhandiging aan een aantal (oud)inwoners, die een belangrijke rol hebben gespeeld in het verzet, met name de heren Tj. van Eik, H. Koelman, J. Rozing en G. van Weel. De Duynkant De te kleine behuizing van de werkgroep vormt een steeds gro ter probleem. De expositiefunktie en de funktie van werkruimte zijn niet goed te combineren. Aktiviteiten werkgroep historie Door een aantal leden van de werkgroep werd wekelijks een be zoek gebracht aan het streekarchief te Alkmaar. In het verslag jaar werd aldaar de Castricumse archivalia uitgebreid met het archief van Castricumse notarissen Schoorell en Nuhout van der Veen tot dan bewaard op het Rijksarchief te Haarlem; inmiddels is ook het archief van de R.K. Pancratiusparochie aldaar ondergebracht. De reconstructie van Castricum van omstreeks 1830 is voortge zet; het is in dit jaar vooral toegespitst op de percelen in de ka- dastersektie C. Er zijn uittreksels gemaakt van eigendomsoverdrachten, die voor Schout en Schepenen zijn gepasseerd (periode 1580-1811); de voorkomende persoonsnamen en veldnamen zijn gefi- cheerd. In het verslagjaar is de periode 1720 tot 1750 afgewerkt. Voor de artikelen in het 8e en 9e jaarboekje is veel archiefon derzoek verricht. Het betrof vooral het onderzoek naar de histo rie van de eendenkooi, van de Castricummerpolder, de koren molen, de Albert's Hoeve en verder voor de rubriek Castricum honderd jaar geleden. Ook de stambomen van de familie Lute en Stuifbergen hebben veel archiefwerk gekost. Op 9 november 1985 vond een grote reünie plaats van de Au- gustinusschool. De werkgroep was daar met een stand met oude foto's aanwezig. Er was veel belangstelling voor en een groot aantal oud-leerlingen werden donateur van de werkgroep. 53

Jaarboek Oud Castricum | 1986 | | pagina 53