7/ Boerderijen in de Oosterbuurt Jan Glorie heeft veel land; in Castricum heeft hij ruim 33 ha vooral in de Oosterbuurt en de Castricummer polder gelegen, verder heeft hij nog enkele stukken land in Limmen en Wimme- num (Egmond aan den Hoef). Jan Glorie heeft bovendien de drie boerderijen in zijn bezit, welke nog steeds het einde van de Breedeweg markeren. Dit is namelijk aan de westzijde van de Breedeweg (nr 75) de boerderij waar nu ook nog ene Jan Glorie- woont (zie VI-21) en dus reeds 2 eeuwen in het bezit is van de familie Glorie. Verder aan de oostzijde van de Breedeweg ligt recht tegenover laatstgenoemde boerderij de oudste boerderij van Castricum (nr 76), die Jan Glorie op 4 mei 1791 heeft gekocht en tenslotte heeft hij de zeer fraaie boerderij (nr 72) in zijn bezit (beter be kend als de boerderij van Spaansen). Deze boerderij heeft Jan Glorie op 11 mei 1801 gekocht; hij is vermoedelijk kort daarop deze boerderij gaan bewonen en heeft zijn eigen boerderij (nr 75) door zijn zoon Klaas laten bewonen, die kort daarop in 1803 in het huwelijk is getreden. Jan Glorie heeft ook nog de boerde rij aan de Brakersweg (de boerderij, die zijn vader in 1742 had gekocht). Deze boerderij stond op de plaats, waar nu de Mariahoeve aan de Soomerwegh staat; hij is door Klaas Glorie en Aagje Kraak man als erfgenamen van Jan Glorie met omliggende landerijen op 8 februari 1817 verkocht aan Fulps Ranke en Arie Zonneveld, beide metselaars. Afbeelding 2 De oudste boerderij aan de Breedeweg (nr 76). Na zijn overlijden wordt zijn bezit verdeeld over zijn zoon Klaas voor 3/8e gedeelte en zijn 2e vrouw Aagje Kraakman voor 5/8e gedeelte. Op deze wijze komt Aagje Kraakman in het bezit van vele percelen land en van boerderij nr 72. In die tijd stond deze stijlvolle boerderij direkt naast de schuilkerk (zie het 6e jaar boekje). In 1842 wordt het geheel nog omschreven als: "een boerderij en erve met stalling, hooiberging, tuin en 2 stukjes bos". De welgestelde weduwe Aagje Kraakman gaat omstreeks 1825 weer in haar geboortedorp Limmen wonen. De boerderij verhuurt zij vanaf 1826 aan Andries Dekker, die is gehuwd met Aagje Glorie, dochter van Klaas Glorie (zie III-3). Op 31 maart 1842 verkoopt de 82- jarige weduwe Glorie-Kraakman deze boerderij met een aantal percelen land aan Klaas Stet. Deze Klaas Stet komen we in de Castricumse geschiedenis nog al eens tegen o.a. als grootgrondbezitter, wethouder, heemraad, polder meester en lid van het R.K.-kerkbestuur. Afbeelding 3 Boerderij a/d Breedeweg nr. 75 De twee andere boerderijen aan de Breedeweg uit de nalaten schap van Jan Glorie komen aan zijn zoon Klaas. Klaas Glorie woont op de boerderij, die nog steeds in het bezit is van fam. Glorie (nr75) Beide boerderijen komen na zijn overlijden in 1853 in het bezit van zijn zoon Frans (zie IV - 5). De oudste nu nog bestaande boerderij (nr 76) wordt volgens de volkstelling van 1830 bewoond door Jacob Krom, die met het beroep nacht wacht staat genoteerd. Omstreeks 1850 wordt er een stalling bij gebouwd. De boerderij wordt in 1855 door Frans Glorie ver kocht aan Pieter Schotvanger. Klaas Glorie was gehuwd met Antje Nanne. Zij was een dochter van Frans Nanne, die woonde in een nu niet meer bestaande boerderij gelegen aan de oostzijde van de Breedeweg juist tus sen de twee eerder genoemde boerderijen van de familie Glorie (op de plaats van huis nr 74). Bebouwing Oosterbuurt in 1830 1 boerderij wed. Glorie-Kraakman - nu nr 72 (werd bewoond door de fam. Dekker - Glorie). 2 boerderij bewoond door Klaas Glorie - nu nr 75. 3 boerderij van Klaas Glorie, bewoond door Jacob Krom - nu nr 76. 4 boerderij eerder bewoond door Frans Nanne 5 schuilkerk 6 kosterhuisje 7 Kerkelaantje 8 Breedeweg 9 Doodweg 10 Oosterbuurt 30

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 30