Het Zeeveld te Noord-Bakkum Het vierde Jaarboekje van Oud-Castricum werd op een aantrek kelijke wijze versierd met een goedgekozen overzichts-foto van de hofstede Zeeveld. 11 Wanneer er één van de Castricumse duin-boerderijen voor vermelding en afbeelding in aanmerking kwam, moest zonder twijfel zij dat zijn, al was het alleen al we gens haar merkwaardige geschiedenis. -As - - r.ïe&iibmmTm. -VS??*#* Afbeelding 1 Zeeveld toen het nog bewoond was. Zeeveld is namelijk al van vrij vroege herkomst en de aldus ge heten woning met omvangrijke bijbehorende gronden bevond zich voorheen op het tamelijk vlakke terrein bewesten de Here- weg en langs de oostelijke lage duin- of nollenrand enerzijds met het Noord-zeestrand aan de westkant anderzijds. De uit erste grenslijnen langs dat vak werden ten noorden en zuiden respectievelijk bepaald door de daar zich uitstrekkende bannen (naderhand de gemeenten) van Egmond (-Binnen) en van Castri- cum, in totaliteit uitmakende Bakkum's territoir. Verschillende oude kaarten noemden dit zozeer uitgestrekte ter rein al met name: "het Zee Veldt" staat op een anonym exem plaar betreffende het duin-gebied tussen Wijk aan Zee en Eg- mond uit de eerste helft der XVlIe eeuw, aanwezig in de Leidse collectie Bodel Nijenhuis (Universitseits-Bibliotheek). Ook komt het voor op een MS.-kaart van de landmeter Gerardus Theodori Langedijck van 1614. Op Dou's eerste afdrukken der kaart van de Uitwaterende Sluizen (ca. 1680) wordt gelezen "het Zee Veldt en "t Zee Velt" wordt aangehaald op de bijbehorende kaart van M. Brouerius van Nidek's "Het Zegepralent Kenmerlant", terwijl er zo meer voorbeelden kunnen worden opgesomd. Aardrijkskundige namen Aardrijkskundige Namen komen in het onderwerpelijke gebied maar in een gering aantal voor. Langs en over de zuidgrens strekt zich hier een grotendeels vervallen of verwaarloosd pad uit, dat de Wiskweg werd genoemd en waar dit wegje uitliep naar het zeestrand verrezen eens de palen ener dreigende galg op de plek, welke ongetwijfeld al sedert eeuwen gediend heeft om aan de te Bakkum gewezen criminele vonnissen executie te kunnen verlenen. Bakkum namelijk, als zelfstandig baljuw schap, vormde een hooggerecht, hetgeen de omstandigheid Afbeelding 2 Ligging van Zeeveld volgens het kadastrale plan uit 1823. meebracht dat men daar terzake van kapitale- of halsmisdrijven gestraft kon worden "met den koorde, met den zwaarde" of nog op andere manieren... Aan deze plaats herinneren dan ook de namen "Het Galg Veld" en "Het Halve Galg Veld", dat ter plaatse oostelijk tegen de rand der (westelijke) hoge zee-duinen opligt. Naar het oosten tot aan de Hereweg bevinden zich daar, ingevat tussen een viertal groepen binnenduinen of nollen, te beginnen uit het zuiden de "Verlaten Kroft", ook geheten "Cnor Kroften", het eigenlijke Zeeveld met de woning en de drie Vogelwaters, het Groot Vogelwater, Klein Vogelwater en het Achter Vogelwa ter, waarvan het eerste en tweede voor een gedeelte elk en het derde geheel op Egmonds rechtsgebied zich uitstrekt. Dan is er tenslotte het "Baccummer Bos", dat voorheen in hoofdzaak was beplant met "eist" en zo hier en daar was tenslotte tussen de terreins-verheffingen in nog een mager stuk weiland te vinden. En eindelijk bevatten de aldus afgebakende duinvalleien sedert mensen heugenis een nauwelijks iets betekenend afwaterings systeem in de vorm van een goot, die in vroegere eeuwen een uitmonding bezat op de Hoepbeek en vervolgens op de Bak- kummer Schulpvaart.2 De 62-jarige notaris te Alkmaar, Adriaan Jacobsz. Capelman van Hodenpijl, die tevoren als schout had gediend te Egmond aan Zee, getuigde op 12 december 1611 voor zijn ambtgenoot ter plaatse H.J. van der Lijn, dat hij, eer de Spaanse oorlog uitgebro ken was "meest gewoond" had te Baccum, waar hij nooit enige afwatering gekend had uit het duingebied tussen zee en Here weg "verder ofte anders dan alleen een cleyn greppeltgen (loo- pende van de Oosterse croft vant Zeevelt) daar wyle Vredrick Mieusz op plachte te woonen, tot de Roodewech toe ende soe voort tot op de voorsz heere wech, beneffens door Jan Osse- mans beeck oostwaerts op.' 21 Eeuwen geleden dus was de wijze van afwatering uit de "Wil dernis van Holland" dus wel zeer beperkt. Eigenlijk de enige plaats, die in de oude tijden in dit uitgestrekte duinterrein voor bewoning in aanmerking kwam was hier het Zeeveld waarin het woonhuis van de huurder of duinmeier wel licht als enige huis van belang altijd de kern heeft gevormd. 23

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 23