Voor De Rustende Jager werd de grote hoeveelheid gehaktbal len gebraden aan de overkant van de straat, in de oven van bak kerij Hoogland, die op de plaats stond waar nu de foto-disco Spaan is gevestigd. Zus Kuys kan het zich voor de geest halen of het gisteren gebeurd is. Ze zegt: "Ik zie die magere bleke koppies nog voor me. Ze smulden van het feestmaal dat hun werd voor gezet. Maar sommigen waren zulk eten kennelijk niet gewend en werden er ziek van. Na afloop liepen de kinderen vanuit de hotels weer in lange rijen terug naar het station. Ze zongen dan uit volle borst een lied met o.a. de tekst: Het is feest, het is feest, Vacantie Kinderfeest, om 7 uur naar bed, en de wekker vroeg gezet. Voor het dorp en voor de café's waren kermissen de hoogtijda gen van het jaar. Vóór 1928 werd de kermis gewoon op de 'Rijksstraatweg' de tegenwoordige Dorpsstraat gehouden. In het centrum van dat gebeuren stond toen De Rustende Jager. De draaimolen had daar zijn plaats. De palingkraam stond voor het huis van de familie Kuys en achter de school die naast het ge meentehuis stond, aan de Schoolstraat waren de schommelschuit jes. De kermissen verliepen toen nog minder rustig dan tegen woordig. Zus Kuys: "Er gingen planken voor de ramen en dan gingen ze er nog wel eens dwars doorheen". Vechtpartijen tus sen Bakkummers en Casticummers waren niet ongewoon. De be woners van de twee dorpen hadden een kijkje op elkaar en dat was op de lagere school al duidelijk merkbaar. Oud-wethouder Klaas Veldt weet b.v. dat voor de school begon de Bakkummers zich aan de ene kant van de speelplaats bij de school opstelden en de Castricummers aan de andere kant. Ze zagen elkaar toen bepaald nog niet als dorpsgenoten. Hoogtepunt van de jaarlijk se kermissen was het "Eerste Deuntje" op maandag, de tweede kermisdag. Niet één die er dan werkte behalve dan de kasteleins en hun personeel. Getrouwde kinderen kwamen van heinde en ver terug naar huis om het mee te vieren. Het hele jaar door werd ervoor gespaard. Ringsteken en draverijen behoorden vaak ook tot die feestelijkheden. Gebeurtenissen waar ieder jaar ook weer naar werd uitgekeken waren de houtveilingen die altijd in De Rustende Jager werden gehouden. In het duingebied gekapt hout werd dan verkocht aan de boeren voor hekwerk of als brandhout o.a. aan de bak kers. Ook de hooiveilingen werden druk bezocht. Dan kon staand grasgewas gekocht worden door b.v. tuinders die wel een paar koeien maar geen grasland hadden. Ze moesten het gras zelf maaien en de voorwaarde was dat dat vóór 28 juni gebeurd moest zijn, zodat er nog tijd overbleef voor een 2e snede. Bij de veilingen mochten de bezoekers graag nog even blijven 'nazit ten' d.w.z. tot "meikerstijd" dan. De hoogste bieders kregen een kwartje verteergeld, de z.g. plukkies. "Er werden dan weieens zoveel kwartjes opgedronken dat het niet mooi meer was", ver telde eens de in 1979 overleden Henk Twisk bijgenaamd "de Beinzer". "Voor nog geen kwartje kon je heel wat doen. Biljar ten kostte 6 cent en als je dan drie borreltjes dronk was je die avond nog geen kwartje kwijt". De thans 83-jarige Klaas Veldt herinnert zich een van de laatste houtveilingen nog goed. "Er werd nog al eens ingebroken en toen tijdens de veiling opeens de sirene van de naastgelegen Boerenleenbank ging loeien, ontstond er wat beroering in de zaal. Rentmeester Vogelenzang rende naar de telefoon. Toen hij terugkwam deed hij plechtig mededeling van de geboorte van prinses Beatrix. Dat ook deze houtveiling weer erg goed slaag de zal niemand verbazen. Zoals wel bekend is, had Castricum vroeger ook een veiling voor de tuinbouwprodukten, waarvan de aardbeien zeker ge noemd mogen worden. Iedere zaterdag was het uitbetalen in "De Rus". De tuinders lieten zich die dag ook meteen knippen en scheren bij barbier Boddeke, de buurman van de fam. Kuys, die zijn zaak in het pand had waar nu optiek Bergman is geves tigd. In het café wachtten ze aangenaam verpozend op hun beurt. Ook Gerard Kabel voormalig postbode en gemeentebode heeft zo zijn herinneringen aan De Rustende Jager. Hij ziet nog voor zich dat Egmonders met wagens vol bramen op weg naar de conservenfabriek Dokter in Beverwijk kwamen opsteken in De Rustende Jager. Ook hondekarren met soms wel 4 of 5 honden uit Egmond kwamen langs, op weg om vis te halen in IJmuiden. Heel bijzondere buitenlandse gasten had De Rustende Jager in 1928, toen er bezoekers van de Olympische Spelen logeerden. Afbeelding 4 Jhr. F.A.G. Gevers geb. 2 september 1890 overleden 2 mei 1984. Afbeelding 5 De bejaarden van Castricum vereeuwigd voor 'De Rus'en de door- rijstal. Libert Eggers sr. links op de foto steekt boven iedereen uit. 3 V 12

Jaarboek Oud Castricum | 1984 | | pagina 12