De Castricumse familie Veldt t ni 1847, on- 1 febr. 1849, t Bokma de 1854, onge- istricum de abrikant en enstaander, Heemskerk i gestort op gemeente- wetten en et de kleine gewend is. mens is en leidt zijn igheid rond is voor de e nemen en oor die tijd betreuren, heid die in ook in het door zijn ;ente heeft neen werd l. Zuurbier m periode aar. burgelijke :f Leiden, len. loek uitge- ederlandse :n Zoon - rarbeid in Vleggert, Jaarboek- :mskerk. mskerk. Vorig jaar is voor de eerste keer in het jaarboekje van Oud-Castricum de stamboom van een Castricumse familie opgenomen; het betrof hier met name de familie Duinmeijer. Vanwege de gebleken belangstelling hiervoor heeft de werk groep besloten jaarlijks de stamboom van een Castricumse familie te presenteren. Dit jaar is de keuze gevallen op de familie Veldt. Hoewel de bakermat van de familie Veldt niet in Castricum ligt, is deze familie hier al sinds het begin van de vorige eeuw en kent momenteel in onze plaats de meeste naamgenoten, waardoor ze met recht een Castricumse familie genoemd mag worden. De bakermat van de familie Veldt ligt in Bennebroek; hier trouwt ene Jan Veldt in 1763 - hij zal omstreeks 1740 geboren zijn. Deze Jan Veldt kunnen we de stamvader noemen van de familie Veldt. Uit zijn twee huwelijken worden drie zoons geboren: Jan, Jacob en Laurentius. De familie Veldt was in Bennebroek kleerbleker. Het beroep kleerbleker vraagt enige toelichting. In Haarlem en Bennebroek waren vooral in de 17e en 18e eeuw een groot aantal blekerijen. Hier werden op de velden de linnen lakens en garens gebleekt tot een voor die tijd bijzondere witheid. Deze witheid kon hier worden bereikt door het gebruik van het zuivere duinwater en ook doordat karnemelk, nodig voor het bleekproces, in deze streek in voldoende mate aanwezig was. Het gebleekte linnen uit dit gebied werd wijd en zijd bekend onder de naam van Haarlemmer bleek. Deze gold in de toenmalige Europese handelswereld voor het beste veredelingsproces voor linnen lakens en garens. Naast het bleken van linnen en garens zijn veel blekerijen in de 18e eeuw overgegaan tot het wassen en bleken van kleren. De kleren werden in enorme hoeveelheden uit Amsterdam en Haarlem aangevoerd. Deze nevenactiviteit werd wel het kleerbleken genoemd. De nakomelingen van de zoons Jan en Laurentius zijn niet zo talrijk en woonden in Haarlem en omgeving. Zoon Jacob trekt na zijn huwelijk in 1794 naar Heemskerk. Deze komst naar Heemskerk hing mogelijk samen met het bezit in de familie van een stuk weiland geheten Dronkenkamp groot bijna 2 hectare en gelegen in Heemskerk ten zuiden van de Korendijk (bij de gemeentegrens van Castricum). Jacob gaat omstreeks 1811 in Castricum wonen. Hij heeft 5 zoons: Hendrik, Jacob, Pieter, Gerrit en Cornelis. Van zoon Pieter komen de meeste Castricumse afstammelingen, van zoon Cornelis wonen de afstammelingen voornamelijk in Castricum en Limmen; van Jacob in Akersloot, Amsterdam, Beverwijk en Purmerend; van Hendrik waren er geen mannelijke afstammelingen en zoon Gerrit ging samen met zijn vader weer terug naar diens geboorteplaats Bennebroek. Ook van zoon Gerrit wonen in de omgeving van Haarlem nog nakomelingen. Uit de gegevens van de volkstelling van 1947 komen er in de provincie Noord-Holland in totaal 250 personen voor, die de naam Veldt dragen. Om ons te beperken tot de plaatsen waar meer dan 10 "Veldtjes" voorkomen, zien we de volgende verspreiding: in Castricum 74, Amsterdam 23, Bergen 19, Akersloot 12, Beverwijk 12, Haarlemmermeer 12, Purmerend 11 en vervolgens nog 21 gemeenten elk met minder dan 10 "Veldtjes" (gemiddeld 4 per gemeente). Bij diezelfde volks telling kwamen in Noord-Holland de volgende varianten van de naam Veldt voor (die overigens geen familie zijn): van der Veldt 402 personen, van 't Veldt 22 personen, in 't Veldt 2 personen en gewoon Veld 119 personen. Ook de Castricumse familie Veldt heeft in het begin van de vorige eeuw haar naam als Veld geschreven. In bijgevoegd schema is de familie Veldt weergegeven; onder de toegevoegde nummers zijn de gezinnen verder uitgewerkt. EERSTE GESLACHT I 1 Jan Veldt, geboren omstreeks 1740, woonde te Ben nebroek en is aldaar op 25 juni 1773 overleden, a huwt le keer te Bennebroek op 13 nov. 1763 met Grietje Maurits Krukkenmeijer, overl. te Bennebroek op 13 okt. 1767. Kinderen: 1 Jan 2 Jan Bleeker 3 Anna ged. te Bennebroek op 13 juli 1764, overl. op 1 aug. 1764 aldaar, ged. te Bennebroek op 2 okt. 1765, woonde o.a. te Hillegom, geh. te Ben nebroek op 24 jan. 1790 met Hendri- ka Jonkheer, geboren in Hillegom. Zijn nakomelingen woonden o.a. in Hillegom en Haarlem, ged. te Bennebroek op 6 okt. 1767. 27

Jaarboek Oud Castricum | 1982 | | pagina 27