Aan Jaap Kooij van Koetenburg door Jan Keuken en Annet Klomp-Keuken, voor alle archiefgegevens Het lijkt wel het begin van een brief, maar het is het niet. Eigenlijk had ik deze keer helemaal geen stuk willen schrijven, als een soort Protest. Een overigens vrij zinloos protest tegen de belabberde gang van zaken bij de jaarwisseling in ons lieve landje. Talloze eigenaren van met riet gedekte daken houden hun hart vast of er geen verdwaalde vuurpijl hun eigendom in de fik steekt. Ze kunnen dat eerste uur van het nieuwe jaar nooit weg, nooit naar familie of vrienden, omdat het wat kinderlijke plezier van de medemens voor henzelf behoorlijk bedreigend is. Wij dachten dat we het via vriendelijke vuurwerkbrieven in onze eigen buurt eindelijk voor elkaar hadden. Maar helaas. Ook dit jaar vlogen de vuurpijlen weer over het dak. Een logerende kleinzoon sleepte zijn spullen tot bij de voordeur zodat hij ze, in geval van nood, zó mee naar buiten kon nemen. Wie flikt je zoiets? Ik zal zijn naam niet noemen. De veel te goedmoedige waarschuwingen van de gemeente waren weer eens zo verpakt dat vrijwel niemand ze had gelezen. En dat, terwijl er toch een gemeentelijke verordening bestaat om tenminste binnen 50 meter van een rieten dak af te blijven. Mijn boosheid richtte zich dus ook op de gemeente die ons behoorlijk dient te beschermen, maar er weer met de pet naar gooide. Het is net een loterij. Nu ging een boerderijtje in Groet in vlammen op. De Schager Courant vond het niet nodig om daar kond van te doen, omdat Groet nu eenmaal onder de Alkmaarsche Courant valt. Via De Niedorper heb ik gevraagd of iemand mij die krant nog kon bezorgen. Daar hebben diverse mensen op gereageerd. Jaap Kooij was een van hen. Hij bezorgde me zelfs een krant die uitgebreid getuigde van de naweeën van de brand. Hoe de slopershamer door de ziel van de eigenaar sneed. Ik heb zelf nog foto's genomen van de deplorabele toestand. Koetenburg, de boerderij waar Jaap geboren is, had ook een voorganger die in 1930 in vlammen opging. In elk geval niet door domme vuurpijlen. Misschien heeft hij daaraan gedacht. Rietgedekte boerderijen zijn uiterst kwetsbaar voor brand en kunnen zelfs bij geen enkele normale verzekeringsmaatschappij verzekerd worden. Dat kan alleen tegen zeer hoge premies bij een klein aantal zogenoemde Onderlinge Verzekeringen. En dan zit je nog met een (theoretische) herbouwverplichting die natuurlijk geen enkele zin heeft, als zo'n oude monumentale woonboerderij verloren gaat. We laten deze vervelende problematiek nu maar achter ons in de hoop dat het volgend jaar de nodige beschaving tot al onze medebewoners is doorgedrongen. Jaap Kooij van Koetenburg, je bent een bijzonder aardige kerel. Uit een soort erkentelijkheid wil ik wat extra aandacht schenken aan de naam Koetenburg en wellicht ook nog aan de naam Kooij. Dat er al heel lang een boerderij Koetenburg bij het meertje De Rijd heeft bestaan is je inmiddels wel duidelijk geworden. Jan Smit heeft in ons Informatieblad van mei 2008 de geschiedenis al teruggebracht tot 1740. Hij ontdekte in de oud-rechterlijke archieven de naam Coetenburg in een nogal ingewikkeld verhaal vol bijzondere namen. Ik wil dat eigenaardige stuk hier slechts Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 7