Deze drogerijen gingen dit halffabrikaat leveren aan de garancinefabrieken en de meekrapmaalfabrieken. Een innovatie was de komst van de garancinefabrieken halverwege de 19e eeuw. Hier werden de gedroogde meekrap wortelen via een chemisch proces met behulp van water en zwavelzuur gefilterd. Daardoor ontstond uiteindelijk garancine, dat een hogere concentratie kleurstof had dan het traditionele meekrappoeder. Nadeel was de vervuiling, het afgewerkte zwavelzuur werd zo op het oppervlaktewater geloosd en veroorzaakte een ondraaglijke stank. Oogstwerkzaamheden op een meekrapakker in de Groetpolder omstreeks 1865. Aan beide zijden van de meekrapplant werd de meespade tegelijk onder het lange wortelstelsel van de plant gestoken, omhoog gewipt en voor zichtig in de mand gelegd. De uitgestoken planten gingen vervolgens naar de plaatselijke droog- torens. De gouden jaren van de Noord-Hollandse meekrapteelt lagen rond 1860. In 1853 werden er in Noord-Holland nog maar 28 bunders geteeld, in 1856 45 bunders en in 1860 waren dat al 355 bunders. Ter vergelijking: in 1860 worden in Zeeland 2490 bunders meekrap geteeld. Het Noord-Hollandse areaal was dus behoorlijk gegroeid, maar vergeleken met Zeeland stelde het weinig voor. De stoof van Bischoffsheim, die in 1856 in werking trad, was ook een racinedrogerij, waarin de gedroogde meekrap weer tot poeder werd verwerkt in de eerste Noord-Hollandse meekrapmaalfabriek te Haarlem en wat later, vanaf 1862 ook in de nieuwe meekrapmaalfabriek op het Keern te Kolhorn. Het krappoeder dat uit deze twee maalfabrieken kwam, was voor het grootste deel bestemd voor de Amsterdamse garancinefabriek van Mendel, Boer en Comp. Gedenksteen Een gedenksteen in de muur van de Kolhorner meekrapmaalfabriek op het Keern was in 1951 nog aanwezig. Deze gedenksteen lag vlak bij een molensteen. Het spul lag dicht bij een half afgebroken woning op het Keern. De tekst op de steen luidde; de eerste steen van de 'Meekrap Maalfabriek Waard en Groet' is gelegen (gelegd J.s.) door K. Breebaard, Dijkgraaf van de polder Waard en Groet op de 28e april 1862. De fabriek is ontworpen door H. Hollijt, volgens de tekeningen van J. Kaptijn (Kaptijn was ingenieur bij Rijkswaterstaat) en uitgevoerd door de fa. Breebaard. A. Schaap was de eerste directeur. Commissarissen in de beginjaren waren K. Breebaart, G. Blaauboer, N. Geertzema Jzn en S.F. Sieuwerts. Verder waren er dan nog de aandeelhouders G.L. Loder, T. Geertzema, A. Sloos, J. Breebaart Kzn, Jb. Verbij en C. Voute. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 4