-32- vermelden dat de stamvader van de Hoogwouder familie Appel zich hier rond 1700 als binnenschipper vestigde. Maar nu terug naar de tijd van ongeveer zestig jaar geleden. Na het vertrek van Louw Galis naar de oude melkfabriek werd Klaas Visser in 1933 kastelein. Na het overlijden van zijn vrouw vormde Klaas weer een gezin met mevrouw Sieperda en haar twee zonen, Onne en Bouke. Het café was, zoals overal, de thuishaven van de al eerder genoemde verenigingen, maar ook het clubhuis van V.C.L. (Voetbal Club Langereis), later opgegaan in H.O.S.V. in Opmeer. Het speelveld van V.C.L. lag aan de Boekeiweg, naast waar nu autospuiterij Schilder is. Bij voetbalwedstrijden kwam Onne Sieperda in de rust met zijn transportfiets en voorzag spelers en publiek van een consumptie. Dit was misschien al een voorteken, want in 1945 nam Onne Sieperda (geboren in 1908) met zijn vrouw Trijntje (Tine) Dekker (geboren in 1923) het café over van zijn stiefvader Klaas Visser. Bij het café hoorde ook de kermis in het laatste weekend van september, georganiseerd door het kermiscomité. Enkele weken vóór de kermis gingen de leden van het comité, met een lijst voor een bijdrage, langs alle bewoners. De dames van de comitéleden kochten dan prijzen voor de volksspelen en die werden uitgestald in de etalage van de familie Dekker. De jeugd kon dus vóór de kermis al zien wat er allemaal te winnen viel. De kleintjes deden eerst spelletjes en als afsluiting was er voor de oudsten en volwassenen ringsteken op de fiets. Maandagavond was er gemaskerd bal. Daar nodigde je dan vriendinnen, vrienden en familie voor uit, om te zorgen voor voldoende deelnemers en publiek. Gedurende enkele jaren was er tijdens de kermis op zondag de Ronde van de Langereis; met als parcours: Lage Langereis, Mienakker, Pade en Boekeiweg met finish bij café 'De Snip'. Dik Geertsema uit Middenmeer was de winnaar in 1950, met de Langereiser Gerrit Bossen als tweede. Iedereen reed op gewone fietsen. In de zomer was de Langereis ook in trek bij verschillende visclubs uit de stad. Ze kwamen met een bus uit Amsterdam en andere plaatsen. Dan stond de waterkant vol met vissers en hun familie. Onne Sieperda ging ook dan weer langs met zijn transportfiets om ze te verzorgen. Aan het eind van de middag kwamen de vissers nog even in het café om de dag gezellig af te sluiten. Door het stopzetten van het stoomgemaal in Aartswoud in 1958, ging de visstand snel achteruit en bleven ook de visclubs weg. Onne Sieperda had gelukkig ook nog inkomsten uit de verkoop van fietsen en hij had een reparatiewerkplaatsje. Na het stoppen van zijn schoonvader Eldert Dekker nam hij diens petroleumhandel over. Ook zorgde de functie van reservepostbesteller aan het eind van de jaren vijftig voor extra inkomsten. Toen hij in 1963 een vaste aanstelling kreeg als postbode, was dit aanleiding om met het café te Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 32