-30- Melkfabriek 'De Toekomst' Bij onze rondgang komen we bij de voormalige melkfabriek 'De Toekomst', nu Langereis 11. Opgericht in 1893 en in bedrijf geweest tot 1931 en daarna opgegaan in de grote zuivelfabriek Aurora in Opmeer. Dit pand werd toen het schildersbedrijf van Louw Galis. Galis was daarvoor caféhouder en schilder in café 'De Snip'. Er stond toen een aanbouw aan het café, 'De Ververij' genoemd. Daar werden in de stille maanden kerkbrikken en andere rijtuigen van welgestelden opgeknapt. Dit is toch wel een aanwijzing dat Galis een vakman was en misschien wel meer schilder dan caféhouder. Met de overstap naar de melkfabriek kreeg hij meer ruimte voor zijn werkzaamheden. In 1957 heeft de van oorsprong Amster dammer Klaas de Vries de zaak overgenomen. De Vries was ondernemer aan de Langereis tot 1964. Hij heeft toen een huis met winkel gebouwd in Hoogwoud. Met dit vertrek was de Langereis weer een bedrijf armer. De fabriek kreeg toen een woonbestemming. Toch was er nog een Langereis 11, De Toekomst toen en nu beetje dienstverlening, want de familie Hendriks die er kwam wonen had een postzegelhandel genaamd 'Franco Bello'. Deze heeft bestaan tot 1982. Naast de voormalige melkfabriek stond jaren geleden de schuur of boet van Jan de Jong, de kruidenier van de overkant, over wie ik eerder schreef. Deze boet werd gebruikt voor zijn steenkolenhandel, maar voor bijverdienste ook als fietsenstalling, wanneer er uitvoering of kermis was in café 'De Snip'. Dan komen we bij Langereis 10, de slagerij van Klaas Zeeman. Vooraan de weg was voorheen een riante winkel en achter op het erf de slachtplaats. Klaas Zeeman had de slagerij overgenomen van Alewijn Ott, een 'krengenslager' Dat is een vreemde benaming, maar geeft wel aan wat voor beesten er werden geslacht. Zeeman was echter een kwaliteitsslager en dat was tot ver Slagerij Winkel slager Zeeman Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1 I

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 30