-29- voorzitter van deze vereniging. Hij was actief in het comité dat de kinderspelen organiseerde met de kermis. De kermis van de Langereis was altijd in het laatste weekend van september. Bakker Lak hield zich dan bezig met de spelletjes voor de kleuters zoals het bekende 'vlaggetjes steken' in een stoof. Lak was dan instructeur, jurylid, maar vooral kindervriend. Dit laatste was ook ontdekt door de familie Sinnecker, toen ze tijdelijk naast de bakkerij woonden, na hun gedwongen vertrek uit Indonesië. De kinderen hadden nog nooit gehoord van de sint-maartentraditie en kenden ook geen sint-maartenliedjes. Bakker Lak heeft ze toen de bekende versjes geleerd. Dit gaf enige irritatie bij meneer Sinnecker, want hij vond sint-Maartenlopen een vorm van bedelen, die beter paste bij de arme mensen in Indonesië. Lak heeft hem toen uitgelegd dat het een traditie was, die in ere moest worden gehouden. Metselaar Silver Even verder, aan Langereis 14, was het bedrijf van K. Silver, de metselaar. In die tijd waren de bedrijven van timmerman en metselaar nog gescheiden. Meestal had de timmerman de leiding bij een bouwwerk. Hij was de maatvoerder en zette de piketpaaltjes uit. Silver werkte als metselaar samen met timmerman Remmert Vertelman uit Nibbixwoud. Dochter Coba Silver moest soms, op de fiets, bouwtekeningen of andere papieren naar Nibbixwoud brengen en kreeg dan eventueel antwoord mee terug. Deze 'papieren' waren vaak belangrijk, want er werden ook 'grote' werken gebouwd, zoals bruggen in de Wieringermeer. Boerderij 'De Zonnehoeve' van de familie Benit, Langereis 6, is na de brand in 1929, door onweer, door Silver weer opgebouwd. Langereis 14 Het bedrijf had ook een tweede tak. Achter op het erf werden in betonnen bakken bevers gefokt. Dit was voor de jeugd van de Langereis een bezienswaardigheid. Klaas Silver was in 1920 voor zichzelf begonnen en is begin jaren vijftig gaan rentenieren in Koedijk. Aan zijn huis aan de Langereis is, door onder andere een rond raam, nog steeds te zien dat het door een vakman is gebouwd. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 29