-27- Café van Piet Warnaar Verderop aan de hoge kant van de Langereis vinden we bij de brug het café van Piet Warnaar, Langereis 60. De eigenaar werd 'dikke Piet' genoemd, want er was nog een Piet Warnaar, zoals aan het eind van dit verhaal duidelijk wordt. Deze caféhouder had meerdere ijzers in het vuur. Van beroep was hij kleermaker, maar zijn vader bezat dit café en daarbij nog een paar koeien. Het land voor de koeien lag ongeveer 500 meter van het café. Het transportmiddel was hier een kruiwagen en zo konden wij Piet tegenkomen met melkbus en emmer op weg naar zijn veestapel. De paar koeien werden geweid aan de ketting en dagelijks een paar meter verzet. In de zestiger jaren is ook aan deze onderneming een einde gekomen. Na het overlijden van Piet kreeg het café een woonbestemming. Transportbedrijf Simon Modder Aan de andere kant van de Oudeweg was het transportbedrijf van Simon Modder (nu Langereis 58). Simon Modder was geboren in 1895 en werkte in zijn jonge jaren bij G. Bras op Terdiek als schippersknecht. Toen Bras zijn bedrijf verplaatste naar Schagen en ging scheiden, nam Modder één van de schuiten over en ging met de vrouw van Bras aan de Langereis voor zichzelf beginnen. Dat was in 1938. Eigenlijk was hij de laatste beurtschipper van de Langereis. Eind jaren veertig stapte hij over op een vrachtwagen en werd het laatste schip verkocht. Maar ook hier stonden er twee pijlers onder de onderneming. Mevrouw Modder had ook een kruidenierswinkel. Simon had een bodedienst op Alkmaar en verder was hij veerijder op de markten die we toen hadden, te weten Schagen, Alkmaar en Purmerend. Het bedrijf heeft bestaan tot 1970. Stierenhouderij Koopman We gaan over naar de lage kant van de Langereis. Daar staat de boerderij van de familie Koopman met een voor die tijd groot bedrijf met koeien, varkens en schapen, Langereis 23. Daarnaast had men een stierenhouderij. Alle kleine boeren en ook tuinders met enkele koeien, gingen met de koe, als die 'verlangst' naar de stier had, lopend op bezoek bij één van de stieren van Koopman en zoon. Toen rond 1960 de kunstmatige inseminatie bij rundvee meer en stierenhouder. Langereis 23, Frans Y 167 meer ingang vond, verdween het beroep van :-*~J Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 27