-26- T ransportbedrijf Het volgende bedrijf dat we tegenkomen is het transportbedrijf van Anton de Wit. In 1938 begon hij met paard en wagen landbouwproducten te brengen naar de groenteveiling in Noord-Scharwoude. Na zijn huwelijk met Maartje Koorn in 1939 vestigde hij zich op Langereis 92. In datzelfde jaar werd van schipper J. Kluft de motorschuit 'Gijs' overgenomen; laadvermogen 10 ton en ook nog een vlet met een laadvermogen van 10 ton. De Langereis had toen veel tuinders en gemengde bedrijven, het merendeel aan de hoge kant (de Niedorperkant). De lage kant had op dit stuk alleen veehouderijbedrijven. Ieder bedrijf had meestal een eigen steiger voor het afleveren van producten, naar de veiling door Toon de Wit, of naar melkfabriek Aurora door H. Blanken en Joh. Bossen. Zelfs de tuinders in 'de Lage Hoek' brachten hun producten naar de steigers aan de Langereis. Varen met de keurig geladen rode kool In 1946 kwam er een Westlanderschuit van 15 ton en kwam ook neef Siemen de Wit in dienst, want er moesten steeds meer producten naar de veiling. Weer een paar jaar later werd het bedrijf van Jan Kind overgenomen en kwam de schuit 'De twee gebroeders', vermogen 15 ton, erbij. Toen werd Willem Bruin in dienst genomen. Ongeveer in 1955 werden de schuiten van de hand gedaan en werd er overgeschakeld op de vrachtwagen. Men reed toen 's morgens en 's avonds melk en daartussendoor groente naar de veiling. Dit laatste werd ieder jaar minder, omdat steeds meer tuinders een tractor gingen gebruiken, waarmee ze hun eigen producten naar de veiling brachten. Om vracht te houden is Toon de Wit toen hout gaan rijden voor Leegwater Rondhout aan het Verlaat en voor houtfabriek Erik Brouwer aan de Schulpweg in Nieuwe Niedorp. In 1978 is het bedrijf opgeheven en kon men gaan genieten van de AOW. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 26