-24- Van Malle Gat tot Dikke Paal, bedrijvigheid aan de Langereis rond 1950 door Aris Appel Dit artikel is eerder verschenen in het blad van de Stichting Hoochhoutwout 'Waar water is, gebeurt altijd wat' is een volkswijsheid. Dit geldt ook voor de Langereis, het buurtschap op de grens van Hoogwoud en Nieuwe Niedorp. Aan de zuidkant begrensd door het 'Malle Gat', de waterdriesprong bij de A.C. de Graafweg, aan de noordkant door de 'Dikke Paal', de grenspaal van de vier Noorder Koggen. Enkele jaren geleden werd het winkelcentrum in Opmeer', met de mooie naam Capellehof geopend. In Nieuwe Niedorp kreeg men het 'Winkelhart'. Ik liet mij toen ontvallen, dat de Langereis al een winkelcentrum had toen dit woord nog moest worden uitgevonden, maar dat er na zestig jaar weinig tot niets van over is. 'Aris, dat moetje eens opschrijven', was de raad. Ik heb die raad opgevolgd. Omstreeks 1300 was de Langereis een bescheiden dijk, als scheiding tussen de Niedorper Kogge en het Hoogwouder Ambacht en zorgde een klein veenri- viertje voor de afvoer van overtollig water uit 'De Waert' naar de Zuiderzee. Tussen 1300 en ongeveer 1950 is er van alles gebeurd met en aan de Langereis. Mijn verhaal gaat over wat er aan bedrijvigheid was, ongeveer zestig jaar f geleden en wat er nu van over is. kaartje Langereis In gedachten maken we een rondje Langereis, te beginnen bij café 'de Snip'. Zoals in ieder dorp, was het café het hart van de gemeenschap, zestig jaar geleden bewoond door de familie Sieperda. Het was de thuishaven van vele verenigingen met toch wel een aparte naamgeving: Toneelvereniging Leren Onze Lust, ofwel L.O.L. opgericht in 1899. Damvereniging Dammen Ons Doel ofwel D.O.D., opgericht in Wandelclub Samen Op Stap ofwel S.O.S., opgericht circa 1950. Toneelvereniging en damclub bestaan nog steeds, maar gebruiken een andere locatie. Nieuwe Niedorp Gemeente Niedorp Oude Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1 Museumboerderii West-Frisia 1 Del RAAFWEG

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 24