Kiezers lilt fle Kat de landsteel. ïeiiie ters it Gaiildatnr backx aaitaelto. Hersteraming Provinciate Staten, op Dinsdag 25 Februari e. k. -15- Zoo gij met ons van meening zijt, dat Beschermende rechten een ramp Kijll voor de Maatschappij en voor het Belang van het Al gemeen, alleen dienen om geld te brengen in den zak van den grooten eigenaar, en dat voor het grootste deel de Burgerij en de Pachters ten slotte het gelag moeten betalen, brengt dan met ons uw stem uit op den Heer die zes jaar lang een uitstekend vertegenwoordiger voor ons district is geweest, doch wiens candidatuur verleden jaar bij de verkiezing mislukte door de macht der Protectionistische club, door wier veel-belovende, schoonklinkende verkiezingsleuze vele kiezers zich blijkbaar lieten overhalen. Het Bestuur der Democratisch Vrijzinnige Kiesvereen. „Schagen", Backx was ook actief in de politiek. Samen met burgemeester J. Koomen Hz. van Winkel was hij voorman van de Vereniging tot Bescherming en Opbeuring van de Nationale Landbouw en Arbeid. Hij moest in 1896 de strijd met Th.J. Waller (burgemeester van Anna Paulowna) aanbinden voor een plek in de Provinciale Staten van Noord- Holland. Waller was de kandidaat van de 'Democratische Vrijzinnige Kiesvereniging' (DVK) Schagen. Ook in 1896 kon het politieke debat al fel zijn. De DVK liet per advertentie weten: "Stem op Waller want die komt op voor de burgerij en de pachters. De tegenpartij dient alleen het geld te laten belanden in de zakken van de grote eigenaars." Sloos' politieke ambities waren niet zo groot. Hij speelde een bescheiden rol en is wethouder geweest in Winkel. Net als zijn collega was hij de liberale gedachte toegedaan. In welke context moet deze beschouwing geplaatst worden? In de negentiende eeuw waren in deze regio akkerbouw en veeteelt de economische motoren. De periode 1850-1880 staat te boek als O wat maakt men toch een herrie Van die Staten-kiezerij, En door praats in advertentie Raakt men van de kluts er bij; Domheid noemt men de bescherming, Uit een zucht tot eigenbaat; Is er grooter domheid mogelijk Js'u men zich zoo kijken Iaat? Welk verwijt men nu wil maken Als ol er een op 't kussen wil, Leeg door Waller's val te raken; Liever houde men zich stil En herinnere zich het meest: Rejectie van den heer Foreest. Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1 Th. J. WALLER, Oi U ter

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 15