-11- erve Pieter Veldman Maartje Veldman Maartje Veldman Veld man Gereformeerde kerk Maartje 1 Veldman P.S Wit erve P.V. Doospgezinde Gemeente P.S.Wit Geertje Koeman Geertje Koeman Geertje Koeman Abraham - van Exter Doopsgezinde Gemeente P.S.Wit Doopsgez. Gem. de zes geersen Huidige Westerbrug Herbergsloot Herbergsloot Cornelis Janss Castercom schaft in 1591 een stuk laagland aan in de Costverlorenpolder, genaamd Heijnderic Geels Bijl, omtrent 3Vi geers een kleine ha.) in het noorden grenzend aan de Mient van Nijerop. (Ook Nieuwe Niedorp had vroeger op verschillende plaatsen een mient, gemeenschappelijke grond waarop onder bepaalde condities geweid mocht worden. Overigens is deze Mient op een gegeven moment overgegaan naar de indertijd nog zo genoemde Gereformeerde kerk.) Op 5 maart 1648 koopt Jacob Cornelisz. een boschgen groedlant (weiland) van vierdalf gers van Dijewer Cornelis Castercom, (met) de Groote en Cleijne Bijl ten noorden en westen voor 1100 gulden. Jegenwoordig bij Jacob Cornelisz. tot een enterij en vogelkoijtgen geapprobiert. (Voor de duidelijkheid: Onder vierdalf verstond men geen vier en een half maar drie en een half! Zo'n vierdalf gers is 3V2 geers is ca 1 hectare. Onder 'bijlen' werden meestal zeer onregelmatig gevormde stukjes land verstaan. Tot onze verrassing blijkt het enten van bomen in die tijd al bekend. We schatten de kundigheden van verre voorouders wel eens te laag in.) Historisch Niedorp, informatieblad 2011 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2011 | | pagina 11