binnengekomen waarin verzocht werd de steun en de werkverschaffing niet op te heffen. Ook enige tuinders uit de Boekelermeer, verbouwers van grove tuinbouw- producten die in het laatste oogstseizoen zo goed als niets hadden opgebracht, deden eenzelfde verzoek. Zij zagen anders geen kans hun gezinnen te onderhouden. Protestvergaderingen Op 19 mei 1932 werd door de R.-K. Volksbond een protestvergadering gehouden. Voorzitter P.J. Kraakman gaf de volgende verklaring: "Er is op onspressie uitgeoefend om ons te laten gelden nu de gemeenteraad heeft besloten om de werkverschaffing in casu de steunregeling, op 30 aprilj.l. te stoppen en we worden verwezen naar het Burgerlijk Armbestuur. Tegen deze maatregel meenden onze mensen en zonder twijfel ook die niet tot onze vak- of standsorganisaties behoren, protest te moeten aantekenen, temeer daar wethouder Obdam had geweigerd om besprekingen te voeren met de organisatie en onze vertegenwoordiger de heer Slingeland, wethouder in Alkmaar. Genoemde wethouder Obdam was van oordeel dat men het hier zelfwel afkon, doch wij willen overleg met onze organisatie en onze vertegen woordiger. Velen van ons zijn zonder werk en zonder steun. De vorige week vrijdag hebben meerderen zich de zware gang naar het Burgerlijk Armbestuur getroost, omdat er de harde noodzakelijkheid was om brood te verkrijgen. Men was dankbaar voor de werkverschaffing en de steunverlening doch wat er de hele winter verdiend of aan steun ontvangen was, was amper voldoende om de monden open te houden". De vraag was echter of er van enige steun via het Burgerlijk Armbestuur sprake zou zijn. Bovendien vond men het afkeurenswaardig dat aan de tuinders, die ter beoorde- ling van de commissie voor het zogenaamde tuinder- credit in aanmerking kwamen, wel werd uitgekeerd en vermoedelijk tot juli. Nog een moeilijkheid was dat enkele arbeiders in de bouw of in andere vakken niet konden worden ingeschreven, omdat zij op het moment van hun inschrijving werkloos waren. Een van de gedupeerde partijleden zei dat, als hij bij zijn eigen partij geen gehoor vond, hij zich noodgedwongen bij de SDAP zou aanmelden. In die tijd stond dat in bepaalde kringen wel gelijk aan vloeken in de kerk. Hij Afb. 4. Stempellokaal HIEU ;$TCf1PEl

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 8