RSPRONG VAN DE NAAM OESDOM A. P. Koeman en redactie Afb. Uit de Nederlandsche Stad- en Dorp-beschrijver Niet alleen omdat hij woont op het adres Oesdommerveen, maar vooral omdat hij gei'nteresseerd is in de naamgeving van plaatsen, buurten en wegen voorziet ons actieve lid de heer Koeman daarover de redactie regelmatig van informatie, in het bij- zonder over de oorsprong van de naam Oesdom. Diverse bronnen duiden erop dat de naam Oesdom in het verleden van toepassing was op het gebied van het huidige Heiloo dat grofweg lean worden aangeduid met het deel ten zuiden van de huidige Stationsweg tot aan Limmen. Een gebied waar onlangs nog sporen zijn gevonden van eennederzetting van woonstalboerderijen uit de achtste eeuw na Chr. Tot het einde van de vijftiende eeuw vormt dit gebied nog een zelfstandig dorp. Het heeft tot die tijd ook een eigen bestuur van schout en schepenen gehad. In 1509 wordt Oesdom samengevoegd met Heiloo. Tot zover reikt onze kennis. Maar kan ook de naam Oesdom worden verklaard? Tot nu toe bestaat hierover nog niet veel duidelijkheid. De heer Koeman heeft er vrijelijk zijn gedachten over laten gaan. In het katern van de lijvige boekenserie "De Nederlandsche Stad- en Dorp-beschrijver" dat een beschrijving biedt van Heiloo, "Het ambacht van Heiloo met Oesdom", wordt Oesdom synoniem verklaard met "Oostduin". Verder kan hiervoor nergens een verklaring worden gevonden. Jan de Vries geeft in zijn "Woordenboek Noord- en Zuidnederlandsche plaatsnamen" (1962) de volgende toelichting. Oesdom of aesdom is de aanduiding van het rechtsgebied van een bestuurder, een 'asich', 'asing' of'asega'. Deze was, behalve een van de bestuurders van een dorp of ban (banne), binnen de voor- en vroeg- middeleeuwse Friese jurisdictie een buurtrechter. In de tit T I 1/ O O O 35 5 D O Mo Frankische tijd is deze taak overge- gaan naar het college van schout en schepenen. J. Pannekeet vermeldt in "De (mogelijke) betekenis van Noordhollandse plaatsnamen" (1988) de veldnaam "De Oesdom Etten". Dit duidt waarschijnlijk op de gemeenschappelijke (weide)gron- den ('etten') binnen een oesdom. Etten waren onder andere graslan- den waarop gezamenlijk vee werd geweid. Dat zou erop kunnen wijzen dat die een 'meent' vormden, een gemeenschappelijk, door (ge)buren gebruikt stuk grond. Wellicht was dit gebaseerd op bestaand gewoonte- recht. Deze gedachte zou kunnen worden ondersteund door de betekenis van het oude woord 'us' (oes) in het Oud- Frans en het woord 'use' in het Engels. In vertaling: gebruiken, zeden, gewoonten'. Het woorddeel dom' (ook: 'doem') wijst op een verband met de rechtspraak. Het woord 'oesdom' kan dan worden begrepen als een ander woord voor gewoonterecht. Oesdom bij Heiloo was, als we hiervan uitgaan, een gebied waar het oude Friese gewoonterecht bleef gelden totdat aan het einde- van de dertiende eeuw het Frankische wettenrecht de overhand kreeg. De soortnaam 'oesdom' werd vervoi- gens een eigennaam: "Oesdom". Fusies van gemeenten hebben zo hun gevolgen. Het Oesdom van vroeger tijden bestaat niet meer, maar mogelijk werpt het bovenstaande enig licht op de bijzondere naam. 1. Zie Heylooer Cronyck, juni/juli 2012, biz. 14 2. De Nederlandsche Stad- en Dorp-beschrijver, L. van Ollefen, 1793-1801: "Oesdom wordt voor eene verbastering gehouden van Oostduin" 3. Het is niet uitgesloten dat in de Frankische tijd het woord aes' uit 'aesdom' uit het Fries in het (oud-) Frans door de Franken is overgenomen en is verbas- terd tot 'us' ('oes'). 16 eni A M B A C II T M T Ofttedat rn tjjo bevsng alle mogelijk laadlijk fehoon be* sit it eigenlljk ccn ilreek lands tea zuiden vat Hsiiufcln- cen <fc«selss geicgenhet werd oudtljds echler op zjgzd- ren geregeerddooh in ijoy bfj een hand vest van Reiser sraXKWijLJAAN, gedagteioul I? Jonij, amHditx vereea-gd

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 18