AGATHA VAN FOREEST Corry Boon en redactie In de Heylooer Cronyck van juni/juli 2012 werd een artikel gepubliceerd van de hand van de bekende schrijf- ster Thera Coppens: "Agatha van Foreest in Hoorn'. Corry Boon die afstamt van de familie Van Foreest - haar betovergrootmoeder was de naamgenoot en klein- dochter van Agatha - heeft, naar aanleiding van het geromantiseerde verhaal, enig feitenonderzoek gedaan. Afb 1. Kinderen van Joan en Agatha, RAA Alkmaar, Familiearchief De Dieu, Fontein Verschuir, Van der Feen de Lille, nr. 496. Zij komt, aan de hand van de paragrafen van de publi- catie, tot de volgende readies op het stuk van Thera Coppens. Rijkdom door de VOC Thera Coppens verklaart de rijkdom in het Neder- land van de zeventiende eeuw door het toedoen van de VOC. Vergeten wordt nogal eens dat de Oostzeehandel minstens zoveel in het laatje bracht. Deze handel was lucratiever door de inzet van meer schepen, kor- tere afstanden en minder gevaar onderweg. Daarom werd de handel ook wel "moedernegotie" (moeder aller handel) genoemd. De handel die met Zweden, Denemarken en Polen werd gedreven heeft meer geld binnen gebracht dan de handel van de VOC. De Oostzeehandel was meer voor de eerste levensbehoeften, zoals hout en graan, de VOC voor luxe- goederen, zoals thee, kruiden, porselein en zijde. Polen stond bekend als de graanschuur van Europa. Met fluit- schepen (veel ruimte, weinig bemanning) werd het graan naar Holland gebracht en van daaruit verhandeld naar andere Europese landen. Deze handel in hout en graan legde de basis voor het kapitaal dat werd geinvesteerd in de scheepvaart op Oost-Indie. In het midden van de zestiende eeuw hadden de Hollanders meer dan 400 grote handelsschepen in de vaart naar de Oostzeelanden, meer dan de Engelsen en Fransen gezamenlijk. De rijke familie Van Foreest Agatha van Foreest (1733 - 1801) trouwt in 1752 met haar achterneef, niet zoals Thera Coppens vermeldt haar neef, Joan van Foreest (1733 - 1766). Joan is de tweede zoon van de (oudere) neef van Agatha, Cornelis (1704 - 1761), die in 1742 Nijenburg erft. Agatha en Joan krijgen negen kinderen. Een van de kinderen sterft binnen een maand na de geboorte. Als Agatha na de vroegtijdige dood van haar man Joan een relatie krijgt met hun koetsier Jan Schenk is de welgestelde adellijke familie Van Foreest in Hoorn 14 e£V Maria Eva van Foreest Geboren 14 October 1753. JjyeoBA van Foreest, Geboren 1 7 O&ober 1754. Cornelis van Foreest, Geboren 1 8 November 1755. Nanning. van Foreest, Geboren 1 o January 1757. Dirk van Foreest, Geboren 4 February 1758. Joan van Foreest, Geboren 8 Maarc 1762. Catharina van Foreest, Geboren 1 5 Augustus 1 7 63. Jacob van. Foreest, Geboren 24 January 1767.

Heylooer Cronyck | 2013 | | pagina 16