ning aangevraagd. Naar aanleiding van dit bezwaar is met het gemeentebestuur onderhandeld, hetgeen ertoe heeft geleid, dat de paviljoens Comelius en Vincentius zouden mogen worden gesloopt, terwijl het gebouw Paulus, gelegen aan de rand van het terrein, behouden zou blijven en aan de Gemeente zou worden overgedragen. Op 4 Februari 1997 is door de Gemeente besloten, in afwijking van het advies van de Monumentencommissie, om vergunning te verlenen voor de sloop van Comelius. Ongeveer gelijktijdig echter voerde het Rijk het Monumenten Selectie Project uit, waarbij de jongere bouwkunst werd geïnventariseerd ten behoeve van een eventuele plaatsing op de Rijksmonumentenlijst. Omdat Comelius nog niet was ge sloopt, werd ook dit gebouw in 1998 op de voorlopige lijst geplaatst. Opnieuw maakte Willibrord bezwaar tegen deze plaatsing onder verwijzing naar de eerdere bezwaren (zoals boven genoemd). Aangezien het voor de Gemeente van essentieel belang werd geacht, dat de rand van het complex Willibrordus gehandhaafd zou blijven, eventueel ten koste van het binnengebied, en omdat destijds reeds was besloten om de sloopvergunning af te geven, heeft de Gemeenteraad op 8 Maart 1999 besloten om te adviseren de panden Vincentius en Comelius van de voorlopige lijst af te voeren - in afwijking van de door de Provincie voorbereide lijst. Hierbij werd echter wel erkend, dat er sprake was van een monumentale waarde. Een maand daarvoor al had Willibrord kenbaar gemaakt, in tinanciële problemen te zijn, zodat men van de sloop vergunning voor Comelius en Vincentius gebruik wil gaan maken. Vincentius is daarna ook inderdaad in de zomer van '99 gesloopt. Het advies van de Gemeenteraad is naar de Provincie gegaan, en ook deze is van mening, enerzijds dat Comelius (en Vincentius) als architectuurhistorisch waardevolle onderdelen van het complex St. Willibrordus moeten worden beschouwd - omdat echter de sloop nog dit jaar zal plaatsvinden, sluit de Provincie zich anderzijds aan bij de visie van de Gemeenteraad en wordt Comelius dus niet beschermd. Dan is in November '99 duidelijk, dat Comelius zal worden gesloopt. Ook is echter duidelijk, dat er bij derden belangstelling bestaat voor de aankoop van dit pand om het te behouden ten behoeve van huisvesting van jongeren, waaraan ook de gemeente Heiloo haar medewerking zou willen verlenen. Mede vanuit dit toekomstperspectief heeft de Vereniging "Oud Heiloo" een verzoek gericht aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, met de vraag om Comelius op de rijksmonumentenlijst te plaatsen en over te gaan tot voorbescherming van het gebouw. De Rijksdienst heeft dit verzoek formeel in behandeling genomen, hetgeen betekent, dat sloop (voorlopig) niet mag geschieden. Helaas was niet te voorkomen, dat de sloop reeds een aanvang had genomen, doch de beschadigingen aan het 62

Heylooer Cronyck | 1999 | | pagina 8