TENTOONSTELLING KINDERSPEELGOED Op de hoek van de Van Aostastraat staat de bakkerij van J. Rus. Op de andere hoek van deze straat ligt nog een vrije bouwkavel, waarop in 1926/27 het pand van de fa. Bakker is gebouwd. Het woonhuis geheel links is dat van de fam. Wilg. Bakkerij J. Rus. De productie van ons brood was vroeger een ambachte lijke bezigheid, 's Morgens vroeg, om 4.00 uur, startte het werk, en voor het weekeinde al op Vrijdagavond om 23.00 uur. Behalve het kneden van het deeg geschiedde alles met handkracht. Als de broodblikken met deeg waren gevuld, werden die met lange houten lepels in de met bruinkoolbriketten gestookte ovens geschoven. Als het brood "bruin" was werd het uit de broodblikken gehaald en op rekken gezet om af te koelen. Naast brood werd er ook eigen beschuit, rogge brood en in de "daluren" het assortiment voor de banketwinkel gebakken. Het was in die dagen zeer hard werken want als het brood gebakken was, moest het ook nog worden uitgevent. Daarmee mocht 's morgens pas na 10.00 uur worden begonnen. De bakkersknechten reden dan met hun trapbakfietsen uit om de klanten aan huis te bedienen. De heer Rus jr. trapte iedere dag met zijn bakfiets naar Alkmaar alwaar ook een klantenkring moest worden bediend. Gedurende de oorlogsjaren 40-45 bleef de bakkerij in bedrijf en in April 1945 werd hier het eerste Zweedse wittebrood gebakken, van Zweeds meel dat door geallieerde vliegtuigen boven het voormalige vliegveld Bergen was afgewor pen. De smaak van dat brood overtrof die van de fijnste cake! De tentoonstelling van kinderspeelgoed uit vroeger jaren, onlangs in De Oude Pastory, is een groot succes geweest. Dit succes is echter alleen mogelijk geweest door het royale aanbod van onze leden om speelgoed aan ons te lenen. Veel mensen hebben genoten van de oude stoommachines, poppen, boeken, spel len en ander leuk speelgoed. Niet alleen het speelgoed was interessant, ook de verhalen, die de verschillende eigenaren vertelden over hun dierbare bezit waren boeiend. Zoals het verhaal van de pop Beatrix, gekocht in Rotterdam op 10 Mei 1940, voor een meisje, dat op 13 Mei 1940 twee jaar zou worden. Zoals bekend werd op 13 Mei 1940 Rotterdam gebombardeerd; ook de speelgoedwinkel over leefde de aanslag niet. De pop wel, zij werd Beatrix genoemd. Ondanks de kleine 50 a

Heylooer Cronyck | 1997 | | pagina 16