47. Cordfunke, 1979, p. 47. 48. Cordfunke, 1984, p. 11. 49. Oostendorp, 1988, p. 10. Verklarende woordenlijst Afkortingen: AYVHe: Archeologische Werkgroep van de Vereniging Oud Heiloo IPL: Instituut voor Prehistorie Leiden NAP: Normaal Amsterdams Peil RMO: Rijksmuseum van Oudheden. Leiden Archeologisch bodemarchief: zoals er een schriftelijk archief bestaat, is er ook een archief in de bodem. Dit bestaat uit sporen en voorwerpen die in de loop der tijd door mensen in de bodem zijn achtergelaten. Bijvoorbeeld: sporen van woningen, akkers, heiligdommen etc. Het archeologisch bodemarchief is voor veel perioden onze enige infomiatiebron. Draaischijf: dit is, zoals de naam al suggereert, een draaiende schijf die met de hand of met een mechanisme bediend worden. Een vakkundig pottenbakker kan daar snel en eenvoudig fraaie potten mee uit de klei trekken. Handgevormd aardewerk wordt daarentegen niet op de draaischijf vervaardigd, maar wordt opgebouwd uit rollen klei. Leem: dit is klei dat bewaard is gebleven doordat het door toeval in aanraking is gekomen met vuur. De liardheid kan daardoor variëren van zeer zacht tot redelijk hard. Met hutteleem wordt de klei bedoeld waarmee de wanden van de huizen tochtdicht werden gemaakt. Profiel: dit is een verticale doorsnede met daarin de grondsporen. Profielen worden gewoonlijk gemaakt van alle grondsporen die worden aangetroffen tijdens een opgraving om zo de diepte en eventuele oversnijdingen van andere grondsporen te bepalen. Doorgaans worden deze op papier en op foto vastgelegd. Schaven: dit is met een schep de grond zodanig horizontaal afgraven in dunne plakjes waardoor alle sporen in de bodem duidelijk zichtbaar worden. Geraadpleegde archieven Archief Rijksmuseum van Oudheden te Leiden Literatuurlijst -Anoniem, Korte beschrijving van de geschiedenis en ontwikkeling van Heiloo. Heiloo 1985. -Anoniem, "Nieuws van Archeologische Werkgroep'. Heylooër Cronyck 12 (1987). 6- 11. -Beuker. J.R., 'Import van noordelijk vuursteen. Enkele voorlopige conclusies met betrekking tot sikkels in Noord west-Europa'. Palaeohistoria 33/34 (1991-1992). 141-153. -Bitter, P. 'Archeologie in Alkmaar 1992; een jaaroverzicht', Alkmaars Bodemnieuws 1 (1993), 6- 16. Bloemers. J.H.F., L.P. Louwe Kooijmans en H. Sarfatij, Verleden Land. Archeologische opgravingen in Nederland. Amsterdam 1981. -Boersma, J.W.. 'Ringvormige aardewerken voorwerpen en haardkragen'. Westerheem 25 (1976). 182-188. -Brunsting, H., 'De sikkels van Heiloo', Oudheidkundige Mededelingen 43 (1962), 107-115.

Heylooer Cronyck | 1995 | | pagina 33