de bovenkant van een proto-steengoed kan. Verder ont brak elke scherf: gèèn enkel scherfje van de bovenkant van de Maasvallei-pot en gèèn enkel scherfje van de onderkant van de proto-steengoed kan. En ook hier kwa men de scherven uit het schone zand onderin uit de put. Wat was hier aan de hand? Een geheimzinnig ritueel? Was het de gewoonte om een halve pot in een waterput te gooien als een soort offer? In de litteratuur stond niets geschreven over dit verschijnsel en ook navraag bij enkele deskundigen leverde niets op. Zou het dan toch om een onbekend ritueel gaan? J. Besteman, werkzaam aan het Instituut voor Pre- en Protohistorie (I.P.P.) te Amsterdam, heeft exact hetzelfde verschijnsel geconstateerd bij een opgraving in Bloemendaal. Ook hij vond veel onderkanten van Mid deleeuwse waterkruiken. Besteman had hier de volgende verklaring voor: om water uit een put te halen gebruik ten de mensen vroeger een waterkruik, die bevestigd was aan een touw. Wat gebeurde echter, als de pot brak tij dens het ophalen? De bovenkant van de pot zat vast aan een stuk touw en werd dus wel omhooggehesen terwijl de onderkant in het water viel (mondelinge mededeling van J. Besteman). Dit klopt precies met wat wij hebben aan getroffen. Want als de pot brak tijdens het ophijsen (of het dalen) dan gebeurde dat tijdens de gebruiksfase en kwamen de scherven in het schone zand terecht. Besteman vond echter alleen onderkanten, wij von den naast onderkanten ook bovenkanten. Kan dit verschil worden verklaard in de bevestigingswij ze van het touw om de pot? Bovendien breekt een pot niet makkelijk te gen een veenwand. De kans dat een pot breekt tijdens het vallen op de waterspiegel lijkt ook klein. De prac- tische verklaring van Besteman lijkt voor ons toch niet helemaal op te gaan. Hebben wij dan toch te maken met een oud gebruik om halve potten in een put te gooien? OOSTERZIJWEGcoördinaten 109.00/512.07 Aan de Oosterzijweg was een bouwput gegraven ten behoeve van de bouw van een huis. In de nabijheid had den we in de voorgaande jaren veel middeleeuws materi aal gevonden, met name 12e- en 13e-eeuws. De bouwput 14=

Heylooer Cronyck | 1992 | | pagina 16