WA J U jaar later verhuisde dit gezin, zodat Nijenburg leeg kwam te staan. In 1958 vestigde een andere dochter zich met haar gezin op Nijenburg, dat toen twee jaar onbe woond was geweest. Huis en tuin vertoonden de gevolgen hiervan. Het beheer van het landgoed werd steeds problema tischer. In de oorlog had het onderhoud achterstand op gelopen. Sinds 1800 was de bestaansmogelijkheid van het landgoed uitgehold. In de Franse tijd en als gevolg van de kinderrijke gezinnen waren de meeste boerderijen in andere handen gekomen, zodat de economische basis gro tendeels verdwenen was. Door zo nu en dan wat te verko pen wist de NV Nijenburg het hoofd boven water te hou den en enig onderhoud te verrichten. Intussen werd naarstig naar een goede bestemming gezocht. De familie streefde een oplossing na waarbij het voortbestaan van het landgoed als geheel zo goed mogelijk gewaarborgd zou zijn. Met verscheidene gegadigden werden besprekin gen gevoerd waarbij de voorkeur naar Natuurmonumenten uitging, omdat dan het buiten en het bos weer samenge voegd zouden worden en omdat dit de beste garantie zou betekenen voor behoud en beheer. Na lange onderhande lingen werden in 1966 alle aandelen van de NV Nijenburg aan Natuurmonumenten verkocht. Voordat het echter zo ver was, werden eerst de collectie familieportretten en het familie-archief uit de NV gelicht en onder speciale condities respectievelijk aan het Alkmaars Museum en het Alkmaarse Gemeente-archief geschonken. Dit waren de best bereikbare oplossingen. Natuurmonumenten doet veel aan onderhoud en beheer, de schilderijen zijn gerestaureerd en de inventarisatie van het archief is bijna voltooid. Het is een geruststelling voor de familie te weten, dat de twee historische verzamelingen in handen van vertrouwde deskundigen intact zullen blijven. Het was geen eenvoudige operatie om de verschillende regelingen van de grond te krijgen. Bij het bereiken van het ge stelde doel speelde ir. T.G. Tomson een belangrijke en constructieve rol Ofschoon Nijenburg in de loop der tijden veel van zijn grond verloor, bleef de kern behouden. Deze be-

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 21