=17= zeker heeft bijgedragen tot het behoud. De stal ont snapte begrijpelijkerwijze aan deze moderniseringen en geeft daardoor nog een indruk hoe het huis er van bui ten uitgezien moet hebben. In de desastreuze Franse tijd werd het grondbezit aangetast. In 1833 stierf Dirk van Foreest op jeugdige leeftijd en liet zijn vrouw, Jacoba Elisabeth van der Palm, met tien kinderen achter, die allen recht hadden op een erfdeel. De oudste zoon, Cornelis, erfde dien tengevolge een sterk ingekrompen landgoed. Deze Corne lis, die later bekendheid verwierf als dijkgraaf van de Hondsbossche Zeewering, studeerde rechten in Leiden en raakte daar bevriend met zijn medestudent Nicolaas Beets die hij meenam naar Heiloo. Beets werd een huis vriend en trouwde met Alida van Foreest, een zuster van Cornelis. Zij stierf echter jong en een paar jaar later trouwde hij met Jacoba Elisabeth, een jongere zuster uit het Heiloose gezin. De enige zoon van Cornelis en zijn vrouw, Johanna Elisabeth Loopuyt, was Pieter van Foreest. Hij trouwde met een nichtje Beets, die hij echter jong moest begra ven. Enkele jaren later trouwde hij met Catharina Loui- se Momma. Uit deze twee huwelijken werden negen kinde ren geboren, zodat een verdere opdeling van het land goed voor de deur stond. Daarom richtte Pieter van Fo reest in 1913 de "NV Nijenburg tot exploitatie van on roerende goederen" op. Behalve de gebouwen, boerderijen en bossen werden ook de collectie familieportretten en het historisch belang rijke familie-archief daarin ondergebracht. Bij elke vererving had de famnilie namelijk de verzameling =17= schilderijen en het archief gespaard, omdat men zich er terdege van bewust was dat deze verzamelingen fa miliestukken als geheel veel meer van betekenis waren dan de som der lossen stukken. Nadat Pieter van Foreest en zijn vrouw overleden waren, verkocht hun zoon Herpert in 1928 het grootste deel van het Nijenburger Bos aan de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten. Bij deze verkoop werd onder

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 19