1742 begraven en liet het landgoed na aan haar neef Cornelis van Foreest uit Hoorn. In haar uitvoerige en interessante testament bepaalde zij ook, dat haar mooie poppenhuis altijd op Nijenburg zou moeten blijven. Wel nu, het staat er nog. Het landgoed werd door de volgende generaties Fo- reesten verfraaid en uitgebreid, zodat het op het top punt van zijn glorie het meeste land tussen Heiloo en Alkmaar, de Boekelermeer en nog vele boerderijen elders omvatte. Dit grondgebied vormde de economische basis voor het landgoed, zoals in die tijd gebruikelijk was. In de 19e eeuw werden het uiterlijk en het interi eur van het huis door twee verbouwingen ingrijpend aan gepast aan de heersende smaak en wooneisen van die tijd. Nu vinden wij de oorspronkelijke staat weer mooi er. Veel ging bij deze moderniseringen verloren. Oor spronkelijk was de voorkant van het huis niet wit, maar had hetzelfde metselwerk als de andere kanten van het gebouw. Er zat geen balkon aan de voorkant, de ramen waren kleiner, met vierkante ruitjes en van luiken voorzien, zoals de stal (het aan het huis gelijkvormige gebouw ernaast, waarin zich onder meer een koetshuis, een tuigenkamer, een "timmerwinkel"een paardestal, een "tuinkamer" en een hooizolder bevinden) nu nog heeft. De vier beelden voor op het huis, die de wapens van Machteld en Gerard van Egmond van den Nijenburg flankeerden, werden tot puin geslagen voor de verhar ding van de oprijlaan. Een groot beeld, dat midden in de voorvijver stond, werd met een paard omver getrok ken. Een paar jaar geleden werden daarvan nog enige stukken uit de vijver opgevist, o.a. een leuke kop van een faun, die nu in de tuin achter het huis staat. In het huis werden het goudleren behang, de oude schouwen, de plavuizen en een deel van de "witjes" (wandschilde ringen die voorstellingen in stuc imiteren) verwijderd. Hier staat tegenover, dat een "bibliotheek" en wc's werden aangebouwd. Kortom, een statig oud landhuis werd anderhalve eeuw jonger gemaakt. Een groot winstpunt daarvan was, dat het huis bewoonbaarder werd, hetgeen =14

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 16