ju l \Ol Een deel van de vijver zoals die nu is, vormde de ge bruikelijke omzoming. Tijdens de recente aanleg van de riolering werd midden voor het huis op 1,5 m diepte een fraaie duiker aangetroffen, die uit die tijd moet stam men. In 1705 benoemde Keizer Jozeph I Jan van Egmond van de Nijenburg tot baron van het Heilige Roomse Rijk. De laatste besloot een nieuw huis te bouwen, dat beter bij zijn nieuwe status zou passen. Gerard, de zoon van Jan, liet de bouw van het nieuwe huis uitvoeren en in 1707 kwam het klaar. Veel materiaal voor het nieuwe huis werd aangevoerd over de vaart waar nu achter het huis nog een smalle sloot van over is. Het nieuwe huis noemden zij Nijenburg naar de burcht die hun familie sinds de 16e eeuw had bezeten. In onze ogen was het een merkwaardig huis, want het bestond slechts uit een trappenhuis en vier grote kamers, die twee aan twee bo ven elkaar lagen, zodat het huis maar één kamer diep was. Een zolder en twee bijgebouwtjes completeerden het geheel Gerard van Egmond van den Nijenburg was getrouwd met Machteld van Foreest uit Hoorn. Haar voorouders wa ren in 1584 van Alkmaar naar Hoorn verhuisd. Zij hadden zeven kinderen, waaronder Maria, die met haar neef Dirk van Egmond trouwde. Maria is van grote invloed geweest op het huis en omgeving en zij was het die Nijenburg naliet aan de Van Foreesten. Het is daarom erg jammer, dat haar portret ontbreekt aan de vrijwel complete verzameling familieportretten op Nij enburg. Maria liet het viertal kamers tot tien uit breiden, zodat het huis drie maal zo groot en be =13= ter voor bewoning geschikt werd. Deze zes nieuwe ver trekken liggen alle aan de achterzijde. Aan de mooie voorgevel werd toen niets veranderd. Hoog op de achtergevel liet Maria haar wapen aanbren gen, dat er nu nog prijkt. Zij bezat behalve het bui tengoed een rijke inboedel, veel landerijen in de kop van Noord-Holland en enige heerlijkheden, onder andere Schoorl, Groet en Camp. Aangezien zij evenals haar broers en zusters kinderloos overleed, stierf het ge slacht Van Egmond van den Nijenburg uit. Maria werd in

Heylooer Cronyck | 1991 | | pagina 15