VOORWOORD Een markant rustpunt tussen Heiloo en Alkmaar is de buitenplaats Nijenburg, liggend aan de rand van de Heilooër Bossen, waar het èèn geheel mee vormt. Het heeft geen historie, die teruggaat tot een ver verleden, het is "slechts" een drietal eeuwen gele den gebouwd, maar de geschiedenis van het huis en zijn bewoners is nauw verbonden met de ge schiedenis van Heiloo, met het wel en wee van dit dorp, en nog steeds spreekt het huis tot de verbeelding. Het is dan ook terecht, dat in de Oudheidskamer "De Oude Pastory" een expositie wordt inge richt, speciaal aan Nijenburg, zijn geschiedenis en zijn bewoners. Bij gelegenheid hiervan, en ook omdat een handzame geschiedenis niet voorhanden is, is besloten een speciale uitgave van de Heylooer Cronyck aan Nijenburg te wijden. De tentoonstelling en dit boekje zijn weer tot stand gekomen met behulp van de belangeloze mede werking van velen. Met name moeten hier worden genoemd Mr. J. H. Rombach, die de text van dit boekje heeft geschreven; de Familie Snethlage, bewoners van Nijenburg, die adviezen heeft ver strekt en voorwerpen heeft afgestaan voor de tentoonstelling, de Stichting Van Egmond van de Nijenburg en Van Foreest, het Gemeente-archief Alkmaar, het Stedelijk Museum te Alkmaar en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de huidige eigenaresse van zowel huis als bos sen: ook zij hebben alle uit bezit en archieven afgestaan, wat voor de tentoonstelling benodigd was, waarvoor onze erkentelijkheid. Tenslotte heeft Drukkerij Uitkijkpost ook deze uitgave weer fraai verzorgd. Wij hopen dat deze tentoonstelling en dit geschrift de belangstelling voor een stuk natuur en cul tuur in Heiloo levend zullen houden. fami- oning ar. September 1987 Het Bestuur 3

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 5