door de gemeenten Alkmaar en Heiloo en de provincie. De plechtigheid had plaats in de Alkmaar- se raadszaal en werd gevolgd door een diner voor de direct betrokken autoriteiten op het huis Nyenburg. Het overgedragen gebied, dat omgedoopt werd in Heilooërbos, besloeg het bos tussen de Kenne- merstraatweg en de spoorweg en ten Westen daarvan nog het Overbos. De NV behield de overige bestanddelen van het landgoed: het huis Nyenburg ten Oosten van de straatweg met omliggend park en bos, de daarbij aansluitende boerderij met landbouwgrond en nog een boerderij bij het overbos. Een bepaling in het contract waarvan het effect nog steeds zichtbaar is betrof het door zicht van het huis door de Westerlaan dat behouden moest blijven. Pogingen van Natuurmonumenten om ook het aansluitende terrein van de heer en mevrouw De Lange te verwerven hadden geen succes en op dat gebied is in de loop der jaren het villapark Block- hove gebouwd. De aankoop van het Heilooërbos was voor Natuurmonumenten een historische gebeurtenis. Ter wijl ook bij eerdere aankopen van belangrijke natuurterreinen wel medewerking van plaatselijke overheden was verkregen, kon in het geval van Alkmaar, Heiloo en de provincie gesproken worden van samenwerking en dat was weer een stap verder zoals de bekende natuurbeschermer Dr J. P. Thijsse trots opmerkte in de Groene Amsterdammer van 7 januari 1928. 4 DE NYENBURG ALS NATUURMONUMENT, 1928 - 1966 Hoewel met de transactie van 1928 de NV Nyenburg niet verdwenen was, kunnen we hier toch een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het landgoed laten beginnen. Jhr Herpert Van Foreest, die het huis tot zijn dood in 1940 bewoonde, was gehuwd met, opnieuw, een telg uit de familie Beets: Alida Petronella Beets, kleindochter van prof. Nicolaas en Alida van Foreest. Zij heeft ook tijdens de tweede wereldoorlog de Nyenburg bewoond als directrice van de NV en is er in 1954 overleden. Met het Heilooërbos had de familie na de overdracht aan Natuur monumenten formeel niets meer van doen, doch Jhr Van Foreest voerde wel voor de vereniging het beheer. Hij was immers ter plaatse aanwezig en ook bij de bevolking nog bekend als de eige naar van het landgoed met wie men gemakkelijk contact had. Doordat al in de 19e eeuw door Jhr Mr P. Van Foreest een liberale politiek was gevoerd, niet alleen in de volksvertegenwoordiging maar ook ten aanzien van de openstelling van zijn eigen terreinen, waren er velen voor wie de Heilooër bossen een bekende klank hadden. Dat waren in de eerste plaats de wandelaars en natuurvrienden. Bekende 19e eeuwse wandelaars als ds J. Craandijk en de botanicus W. F. van Eeden hebben hiervoor de trend gezet. Hun enthousiaste beschrijvingen van het schoons dat de natuur hier in het overigens zo vlakke Noord-Holland te bieden had staan aan het begin van de steeds breder wordende belangstelling voor natuur en landschap die o.m. in 1905 leidde tot de oprichting van de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Ook organisaties ontdekten de mogelijkheden van de openlucht als vergaderplaats voor grote groe pen. Dit was al begonnen in 1870 met het zevende Algemeen Evangelisch Nationaal Zendingsfeest dat op 22 juni in de door Jhr Mr C. Van Foreest beschikbaar gestelde bossen werd gevierd. In 1882 volgde het 19e zendingsfeest op nieuw in Heiloo. Later waren het de provinciaal Noordhol- 32

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 34