De "grote woning" gesticht door Gerard van Egmond van de Nyenburg, eerste helft 17e eeuw; anonieme teke ning. Gem.archief Alkmaar top.atlas In 1678 kocht hij de Utrechtse heerlijkheid Vleuten, maar in 1690 verkocht hij deze al weer 5). Hoewel andere leden van zijn familie nog Utrechtse heerlijkheden hebben bezeten en ook in Zuid- Holland actief waren, bleef Van Egmond van de Nyenburg een typisch Noord-Hollands geslacht. Dit werd nog eens onderstreept door het huwelijk van Jans' zoon Gerard met Machteld van Foreest uit het van Zuid naar Noord-Holland gekomen adellijke geslacht. Dit huwelijk is van grote betekenis geworden voor de toekomst van de familie Van Foreest en die van het huis Nyenburg. Hoewel ook zijn vader nog leefde, die in hetzelfde jaar 1712 als zijn zoon hoogbejaard overleed, is Gerard wel de bouwheer van het tegenwoordige huis Nyenburg. Dit kwam in de plaats van de eerder genoemde "grote woning" uit de eerste helft van de 17e eeuw. Het huis zelf moet in 1709 gereed geweest zijn. Blijkens een aantekenboek van Gerard en zijn kinderen zijn in dat jaar schilderijen als schoorsteenstukken alsmede goudbehang aangebracht. Tussen toen en 1711 is ook de tuinaanleg ontstaan. Het is duidelijk, dat geen kosten of moeite gespaard werden om aan de status van het bezit recht te doen. Er is hout gekapt dat 1275,-- opbracht. Voor de versiering van het park zijn vervolgens erkende kunstenaars ingehuurd. Zo zijn van de Alkmaarse steenhouwer Jacob Venne- kool vier hardstenen vazen gekocht en in 1711 nog eens vier door hem gemaakte piëdestallen als- 8

Heylooer Cronyck | 1987 | | pagina 10