Een belangrijk verschil tussen Hofdijk en de overige kunstenaars uit de roman tische beweging is, dat hij pas op latere leeftijd succes kreeg. Misschien dat hij hierdoor ook langer in het genre is doorgegaan. Hofdijk en Heiloo Hasebroek had al van Hofdijk gehoord vóórdat Toussaint hem voorstelde en had geen hoge dunk van hem: "Hofdijk is een gewezen ondermeester te Alk maar, die deze betrekking als te positief verlaten heeft en nu over de nadelen van een negatief bestaan nadenkt, welke gepeinzen hij met eenige dichterlijke visioenen vol gruwelen en beestachtigheden vervrolijkt."9 4 Na de kennismaking blijkt Hofdijk niet in waardering gestegen te zijn: "Gister heb ik visite gehad - raad eens - van Hofdijk. Jufvrouw Toussaint had hem mij aanbevolen. Blond haar, ronde oogen, een geel bokkensikje onder de kin, een zwarte das met groote met hair gewerkte speld, een glimmend vest met bonte weerschijn, een vreemd gebogen sixpence, veel verliefdheid op Jufvr. Toussaint en weinig liefde voor goeden smaak, veel fantastisch en weinig fantasie, veel inbeelding en weinig bildung (passez moi le mot om de woordspeling!ziedaar de Autheur der Rosamunde. Maar zeg er Jufvr. Toussaint niets van, zij mag hem nog al."9 5 Na dit eerste bezoek wordt nergens meer exact melding gemaakt van volgende visi tes, hoewel hij zeker nog een aantal keren op de pastorie geweest is en Hasebroek hem nogmaals belachelijk maakte, weer in een brief aan Potgieter: "Tot mijn zuster Hij. Ik weet toch, welke nieuwe japon Jufvrouw Toussaint heeft, al is zij van huis. Zij. Ei, ei. Hij. Ja, geel met een groen bloemetjen. Zij. Ei, ei. Hij. Haar moeder had er een staal van. Zij. Ei, ei. Hij. Ik heb het haar afgetroggeld. Zij. Ei, ei. Hij. Wilt gij 't zien? En waarachtig daar kwam uit zijn linker vestzak een doosjen en uit dat doosjen een lapjen en dat werd vertoond. Eindelijk kwam hij er ook mee bij mij. Ik. In de krant lezende kortaf: Excuseer mij, maar ik heb met zulke laffigheden niet op. 66

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 66