denkbeeld hebben van mijn tegenwoordige voldoening, daar ik reeds niet meer weet, of ik nu den autheur meer lief hebbe om den mensch of den mensch om den autheur. O beloof mij toch, liet nu niet bij dit vluchtige bezoek te zullen laten, maar dikwijls onder de schaduw van een dak binnen te gaan, dat zoo dikwijls en met zooveel liefde uw naam hoort noemen."8 8 Hasebroek verwachtte dat Potgieter die datum een jaar later zou komen vieren: "Weet gij nog wel? de 24ste Augustus 1837 staat met gouden letteren in het boek van mijn leven gedrukt. Toen was het dat het licht van uw aanschijn voor 't eerst over mijn pad straalde. Misschien was het bijgeloof, en de liefde is immers altijd wat bijge- loovig? maar wij dachten, het moest zoo zijn. Ja zeker! gij kwaamt dien dag bij ons vieren. Zult gij 't niet kinderachtig vinden als ik u beken dat er een schotel meer was aangerecht? maar de stoel werd weggezet, het couvert werd wegge nomen, en nooit waren wij meer alleen, 't Was een nare, treurige dag."89 Zoals Drost Potgieter tot de kritiek en het proza gebracht had, wees Potgieter Hasebroek de weg tot deze genres. Na zijn breuk met Potgieter keerde Hasebroek weer terug tot de poëzie. Kritieken schreef hij niet meer. Potgieters invloed op Hasebroek is dus slechts tijdelijk geweest. Dat er teveel verschil tussen de domi nee en de liberaal was om tot langdurige samenwerking te komen, openbaarde zich al vroeg in de briefwisseling. Ook in hun karakter waren grote verschillen. Beets zei over Potgieter: "Een meegaand man was hij echter niet. Zelden en ongaarne was hij het met iemand eens, en buitengewoon sterk waren zijn anti pathieën, onverzoenlijk zijne vooroordeelen; er was veel dat hem ergerde, en wat hem ergerde, ergerde hem hevig; wat hem ééns geërgerd had, bleef hem lang bij."9° Hasebroek met zijn zacht karakter vond Potgieters recensies vaak te hard en partijdig en hij stelde minder strenge eisen aan de kunst, evenals Beets: "vergun mij met de hand op het hart te zeggen, dat ik niet geloof, dat gij de kunst liever hebt dan wij [Beets en Hasebroek], Gij hebt haar slechts anders lief. Gij als een minnaar zijn coquette lastige minnares; wij als de man zijn gezellige volgzame huisvrouw."9 1 Toch stelde Potgieter hoge prijs op Hasebroeks mening en gebruikte die vaak voor zijn eigen recensies. Daarnaast had hij hem nodig om Beets in zijn Gids- en Tesselschade-stal te houden: zonder Hasebroek zouden de twee hanige naturen elkaar veel eerder aangevlogen zijn. Tot een breuk met Hasebroek kwam het bij de recensie van Hasebroeks ge dicht "Victoria". Dit vers was in eerste instantie bedoeld voor Tesselschade en Potgieter had het al geaccepteerd en er een gravure bij besteld. Plotseling brak hij de voorbereidingen voor Tesselschade af, en Hasebroek gaf het vers toen door

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 63