6. ELISABETH JOHANNA HASEBROEK Korte levensschets 1811 geboren te Leiden 1836 met haar broer mee naar de pastorie van Heiloo 1837 eerste tijdschriftpublikatie: "Marie" in de Almanak voor het schoone en het goede 1838 eerste boekpublikatie: Te Laat, anoniem 1843 met haar broer mee naar Breda 1847 huwelijk van J. Hasebroek. Betsy terug naar haar familie in Wijk bij Duur stede, waar ze een zondagsschool voor de opleiding van dienstboden op richt 1865 verhuizing naar Amersfoort samen met twee zusters, na de dood van haar moeder 1887 overleden op 76-jarige leeftijd Literaire positie Betsy Hasebroek was één der weinige vrouwelijke auteurs uit de eerste helft van de negentiende eeuw. In een korte autobiografische schets schreef ze hoe een gevoelige aanleg en een juist milieu haar tot de kunst gebracht hadden: "Als kind reeds naauwelijks een kind meet, luisterde ik vroegtijdig naar de stemmen eener geestenwereld, die mij van vreemde ongeziene dingen spraken, terwijl het mij niet van de lippen wilde, om aan anderen mede te deelen, wat zij mij toe- betrouwden. Het waren stemmen die mij later zouden lokken tot iets hoogers, maar die mij nu voor 's hands den worm deden onderkennen in het hart van mijne rozen. Het zou onnoodig zijn om te herhalen, wat dat vroeg geopend zielsoog voor de onvolkomenheden hier beneden, mij in de veeltijds zorgelooze Kinderjaren reeds deed lijden. Genoeg dat mijne groote onvoldaanheid met het werkelijke leven, mij de vleugelen van Kunst en Poëzie te baat deed nemen, om mij tot hooger lichter kringen te verheffen, waarin de dichterlijke ziel door gaans een dieper blik slaat." Vervolgens zet ze uiteen, dat ze thuis vooral veel geleerd heeft van haar grootmoeder, een achttiende-eeuwse schrijfster, maar "meest van alles heb ik de rigting van mijn geest en de beschaving mijns verstands te danken aan mijn broeder, de welbekende dichter en Prozaschrijver, Ds. J.P. Hasebroek. Hem gevolgd zijnde in zijn stille, kalme pastorij te Heilo, in Noord-holland gelegen, was het op deze liefelijke plek, dat ik mij aan zijn hand 50

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 50