Kneppelhout en Heiloo De eerste studentenjaren had Kneppelhout nogal teruggetrokken geleefd. Hij leed aan tering, waar hij echter bovenop kwam, en hij werd een opvallende figuur in de Leidse wereld. Hij is één van de eerste dandy's, die naar Parijs reisde om een nieuw costuum volgens de laatste mode aan te schaffen. Kleding was voor hem een middel om zich te onderscheiden. Beets herinnerde zich na jaren nog hoe hij gekleed was toen hij hem voor het eerst zag: "Het heugt mij nog - 30 jaar geleden - zoo goed dat ik u voor het eerst zag op het college van Bake met een blauwe muts met bonten rand. Ik kom - zeidet gij - nog maar eens literatuur houden. Ik kan het met de Rechten niet vinden."54 Op Hasebroeks kamer stelde deze Beets voor aan Kneppelhout. Hoe Haas en Kneppelhout elkaar hebben leren kennen, vermeldt de geschiedenis niet, maar in ieder geval hoorden beiden tot de oprich ters van de Rederijkerskamer. Kneppelhout had vaak enigszins melancholieke buien, misschien overge houden uit zijn teringtijd, vooral als hij tegenslag ondervond zoals bij zijn poging ingang in de Franse literatuur te vinden. Dat hij zeker op plaatsing van zijn werk in Franse bladen gerekend had,blijkt uit een brief van Beets aan Hasebroek: "Jan Knep is zeer gelukkig dat hij 't eindelijk zoo ver gebracht heeft dat zijn stukken in de Revue de Paris geplaatst zullen worden!"55 De klap kwam des te harder aan, en in zijn neerslachtige buien zocht hij troost bij vrienden. Beets vermaande hem: "Ondertusschen schrijft gij mij in den stijl van een ergen hypochondrist. Foei! is dat nu taal voor een man! Zulk een laxiteit - als waarvan uw brief de blijken draagt - waar komt zij anders van daan dan hiervan dat - gij niets te doen hebt? Dat al uwe occupaties amusement zijn - dat gij u geen vocatie weet - dat gij al wat gij doet begint met het denkbeeld: dat gij 't ook wel niet kondt doen. Verander dit. Werp u in het practische leven Het practische leven is uw behoud. Belast u met eene administratie. Word lid van den Raad, word Regent van een hofjen! word ten minste iets! Trouw, trouw! Waarom zoudt gij niet trouwen? Uw leven moet u belangrijker worden - gij moet u zeiven achten - ontzien, gij moet u een weinigjen onmisbaar rekenen! - Geen kwijning - geen onverschilligheid - c'est nne infirmité, c'est nn tombeau! - Waak op, leef, bedrijf, wees nuttig - gij kunt het zoo gij het wilt. Waarom zoudt gij u zeiven ziek en bedroefd, en ongelukkig en tot een mummie maken? "5 6 Kneppelhout zag voorlopig echter meer in vrienden dan in vrouwen of trou wen, en reisde af naar Hasebroek om zijn teleurstelling te verwerken, die in een later interview vertelde hoezeer Kneppelhout in zijn wiek geschoten was. Hase- 47

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 47