omgeven met tafereeltjes uit zijn leven, sierlijk omrankt met ornamenten. Betsy Hasebroek werd vergeten. Potgieter en Kneppelhout blijken te controversioneel om zonder meer bij de gevestigden ingelijfd te worden: hun valt de eer te beurt door de vernieuwers van de letterkunde rond 1880 als hun voorgangers aange wezen te worden. De reputatie van de dominee-dichters echter wordt door de beweging van tachtig hardgrondig vernietigd, de dan star geworden genres als historische romans over de kling gejaagd, de uitgesleten gevoelige anekdoten- poëzie geridikuliseerd. De Gids, inmiddels een bezadigd en weinig spiritueel blad geworden, valt hetzelfde lot ten deel als indertijd de Vaderlandsche Letteroefe ningen: De Nieuwe Gids wordt opgericht, zich in de titel duidelijk afzettend tegen De Gids van de romantici. De waardering voor de vaderlandse romantiek heeft zwaar geleden onder de havening ervan door de tachtigers. Maar wie de produkten van de Leidenaars en Amsterdammers leest met de welwillendheid en het historisch besef die praktisch iedere tekst ouder dan honderd jaar nodig heeft om geappreciëerd te worden, zal niet minder genoegen daaraan beleven dan aan het letterkundig oeuvre van de tachtigers. 3. JOHANNES PETRUS HASEBROEK Korte levensschets 1812 geboren te Leiden 1829 student theologie te Leiden 1830 als vrijwillig jager bij de compagnie van de Leidse studenten naar België 1831 terug in Leiden van de Belgische opstand 1832 eerste tijdschriftpublikatie: "Aan de Leydsche Jonkvrouwen" in de Leid se Studentenalmanak 1835 gezakt voor proponentsexamen 1836 toegelaten als proponent 1836 30 oktober: ingewijd als dominee te Heiloo 1836 eerste boekpublikatie: Poëzy 1840 publikatie onder pseudoniem Jonathan van Waarheid en droomen 1843 beroepen in Breda, maart vertrek uit Heiloo 1847 huwelijk met Jonkvrouwe Anna Maria Jacoba van Tets (het huwelijk bleef kinderloos) 33

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 33