14 rijksadvocaat zaken in Alkmaar af te wikkelen had, aan op de pastorie. De ken nismaking met De Clercq in 1841 betekende eigenlijk het einde van "de kring van Heiloo". Zowel Hasebroek als zijn zuster kwamen snel onder de invloed van deze voorman van de Réveilbeweging. Hasebroek keerde zich na 1841 meer en meer van het openbare literaire leven af. Aan De Gids werkte hij al enige tijd niet meer mee, en hij vervreemdde snel van de literatoren die niet zoals hij dominee waren. De bezoeken op de pastorie van jonge schrijvers werden schaarser, en toen Hasebroek in 1843 in Breda beroepen werd, was de enige aktieve literaire periode in zijn leven voorbij. 1. ROMANTIEK IN NEDERLAND Als er in Nederland van een romantische beweging gesproken kan worden, moet men die plaatsen in de jaren tussen 1830 en 1840. Het is gebruikelijk wat mee warig te spreken over romantiek in Nederland en haar of te ontkennen, of verre de mindere te achten van die in het buitenland. Nu geldt het laatste voor vrijwel iedere literaire stroming in Nederland, maar toch is het opvallend hoe weinig de produkten van de literaire romantiek gewaardeerd worden. Vergeten zijn de jeugdwerken van Beets, de dichtverhalen van A. van der Hoop, de romans van Betsy Hasebroek en J. Oltmans. Toch is er zeker sprake geweest van een belang rijke vernieuwing in het begin van de negentiende eeuw, en alleen al daarom ver dienen de werken uit die tijd wat meer aandacht. Wanneer kan men spreken over een literaire beweging? Daar is voor nodig een groep jongeren die op een gegeven moment een vernieuwing willen zowel in het formele als in het inhoudelijke, daartoe een nieuw tijdschrift oprichten of een bestaand "kraken", waarin ze proberen hun ideeën uiteen te zetten en waarin ze kritiek uitoefenen op degenen waartegen ze zich afzetten. Zo'n tijdschrift zal voor het grootste gedeelte met bijdragen van de jongeren en hun geestverwanten gevuld worden. Vaak worden ook vertalingen opgenomen van gangmakers in het buitenland. Een enkele oudere literator wordt door de jonge als voorloper gehul digd en er zijn een paar tijdschriften die vóór de oprichting van het nieuwe ruim te geven aan de komende generatie. Op de beweging komt vaak heftige en sma lende kritiek van tijdgenoten, waarna een periode van sanctionering volgt, tot een nieuwe club met volle kracht de inmiddels gevestigden aanvalt. Wat ik hier boven schets, is de geschiedenis zoals men die kan volgen bij bewegingen als die van de tachtigers en de vijftigers.

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 14