vriendschap gelijkgestemden bij zich uitnodigde. Later sprak hij, mijmerend over de schrijvers die de pastorie bezochten, over "de kring van Heiloo", in navolging van de Muiderkring, maar men moet zich daar niets anders bij voorstellen dan onregelmatige, toevallige bijeenkomsten van een aantal jonge vooraanstaande literatoren op de pastorie of op Nijenburg zonder literair doel. Natuurlijk was de letterkunde wel hoofdzaak van het gesprek, zoals in de briefwisselingen ook het persoonlijke ondergeschikt is aan het literaire. Vaak werd er gereciteerd uit mees terwerken en hun eigen nieuwste produkten werden nog vóór ze in druk ver schenen waren, voorgelezen. Enkele vrienden zochten de rust van de pastorie op om de laatste hand aan een manuscript te leggen of om samen met de jonge do minee drukproeven te corrigeren. Zondagsavonds werden de pastoriebewoners verwacht op Nijenburg, waar dan gemusiceerd en gereciteerd werd. Wie kwamen er zoal naar Heiloo? Beets was de voornaamste en bekendste. In Leiden waar hij theologie studeerde, was hij onbetwist het grootste literaire ta lent. Hij had al vroeg naam gemaakt met zijn romantische dichtverhalen en de aandacht van alle critici getrokken als Byroniaan. Zijn Guy de Vlaming schreef hij tijdens een verblijf in Heiloo. Hij droeg het op aan zijn studievriend en aan staand zwager Cees van Foreest. Een vriend van zowel Beets, Foreest als Hasebroek wasjan Kneppelhout, die vaak enige weken achtereen logeerde bij Hasebroek. Kneppelhout studeerde met weinig animo rechten in Leiden. Zijn aspiraties waren vooral literair en hij hoop te een internationale carrière te maken door in het Frans te publiceren. Hase broek vertelde later, dat hij het was die Kneppelhout tijdens een verblijf op de pastorie erop gewezen heeft, dat hij meer kans op succes zou hebben als hij in zijn moedertaal zou schrijven over de dingen uit zijn omgeving, zoals professoren en studenten. Kneppelhout werkte daarop zijn Studenten-typen uit. Daarvóór had hij al, samen met Hasebroek, zijn in het Nederlands geschreven Zwitsers reis verhaal In den vreemde op de pastorie persklaar gemaakt. Een vaste bezoeker was ook Bernard Gewin, een ander aanstaand dominee. Gewin hoorde bij de student-auteurs, maar een echte carrière als schrijver heeft hij nooit gemaakt. Hij publiceerde in zijn studententijd wat gedichten, en kort daarna het boek dat hem enige bekendheid gaf: De reisontmoetingen van Joa- chim van Polsbroekerwoud, verschenen in 1840 onder het pseudoniem Vlerk. Ook uit noordelijker streken kwam aanloop. Via Potgieter was Geertruide Toussaint in contact gekomen met Hasebroek en zijn zuster. Met beiden sloot zij een warme vriendschap. Toussaint leefde in Alkmaar nogal gei'soleerd van geest- 12

Heylooer Cronyck | 1982 | | pagina 12