14= Vaak waren het ook de vergeten persoonsbewijzen, die bij controle pro- ces-verbaal opleverden: "Even een boodschap doen en mijn identiteits kaart vergeten". Ook moestsi Hj het opmaken van een verbaal de wekelijk se inkomsten van een verdachte gemeld worden; dat varieerde van 15,= tot 23,= of zelfs 25,= per week. Niet voldoende verduisteren was ook iets, dat bestraft moest worden, als dat bij herhaling voorkwam. Het kon ook beter door de eigen mensen gebeuren dan door de Duitsers, die in de. regel zeer streng optraden tegen dit soort zaken. Maar echte "misdaden" waren er ook. Zo werd aangifte gedaan van het feit, dat er van een wagon kolen, bestemd voor een kolenhandelaar ter plaatse, bevattende 17^ ton stukkolen 1^ ton ontbrak; nadat men de wa gon gelost had, kon men dat constateren: dat werd gemerkt aan het aan tal vrachten, dat gereden werd (stukkolen zijn zulke grote brokken, dat je het anders niet direct merkt)De kolen moesten gestolen zijn tussen Maandagmiddag ongeveer drie uur en Dinsdagmorgen ongeveer zes uur. De kolenhandelaar had horen vertellen, dat er Maandagmiddag nog al wat kinderen bezeg waren geweest kolen uit de wagon te halen. De kolen kostten 15,44 per ton, zodat dit een schadepost was van 23,21 Bij navraag bleken kinderen uit de omgeving de kolen te hebben wegge haald onder voorwendsel, dat ze dachten, dat de kolen voor de Duitsers waren Die bewuste avond is het waarschijnlijk lekker warm geweest thuis Andere zaak, deurwaarder! Begin Juli 1942 werd aangifte gedaan dat de geit van huurman de aardappelplanten afvrat. Dit was al eerder gebeurd met capucijnerplanten en maiskolven. De schade was 15,=, maar erger was, dat maiskolven etcetera weg waren; men gunde de geit wel een hap je, maar niet wat voor eigen consumptie bestemd was. Stroperij kwam ook voor in die dagen. Op een keer was een bewoner van de Oosterzijweg zijn broeikasramen aan het schoenmaken, toen er een paard en wagen langs reed en stopte bij het land van deze bewoner, waar wortelen stonden. Een van de drie op de wagen gezeten personen stapte op het land en nam enige handen wortelen uit de grond en mee op de wa gen. De bewoner werd gewaarschuwd door zijn broer, die daar ook woonde en hij ging de wagen achterna, die door hem werd ingehaald - ze reden richting Limmen. Hij zegde toe, dat men de wortelen mocht houden tegen betaling'van een gulden, wat brutaal geweigerd werd!!"Wie de personen op de vragen waren, weet ik niet, maar ik zal ze zeker herkennen. De meegenomen wortelen vertegenwoordigen voor mij een waarde van ongeveer 0.50.

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 16