terwijl nog het gevaar bestaat dat het Burgerlijk- en Parochieel armbestuur volgens een verhoogde huurschatting haar bijdrage zal beperken, zodat de gratis bewoning dan eigenlijk aan deze besturen, op de eerste plaats aan het eerste zou ten goede komen. Bovenstaand verzoek werd op 27 april 1930 ingewilligd en goedgekeurd door de Bisschop van Haarlem. Op 1 mei 1940 lezen we in de notulen: "Door het r.-k. kerkbestuur is geopend een bewaarschool, met gebruikmaking van de overschotten van de Stichting Het Klooster. In 1965 lezen we, dat de woningen verkocht zullen worden en dat de opbrengst zal worden benut voor extra aflossing op de parochieschuld en eventueel voor storting in het nieuwbouwfonds. Dit betekende het einde van de Stichting Het Klooster. Wat ons nog rest is de gevelsteen met de tekst "van ouds 't Klooster" in het huis staande aan de Buurtweg nr. 19 en 21. 18e eeuw. Dit was voor het dorp en zijn inwoners een moeilijke tijd. Omstreeks 1730 waren alle zeevarenden uit het dorp verdwenen, zodat landbouw en veeteelt de enige bron van inkomsten waren. Ook voor de boeren was de eerste helft van de 18e eeuw geen gemakkelijke tijd. De veepest die heerste vanaf 1714 en in nog heviger mate van 1744 tot 1754, tastte de veestapel aan, waardoor een groot gedeelte van de koeien stierf. Bovendien braken in 1717 de dijken door als gevolg van een stormvloed. Voor het herstel hiervan was veel geld nodig, dat door de meeste inwoners niet opgebracht kon worden. In die tijd leenden verschillende mensen geld bij de armenfondsen. Zo leende Barend Huyberts en zijn moeder Alit Barents bij de diaconie 420 carolische guldens, waarvoor hij heeft getransporteert en in vrijen eygendom opgedragen aan de Diaconij voorsz. eerstelijk een huysie met sijn erjf staende en gelegen aent oost van de Startingerdijck, soo groot en kleyn alst zelve is. Mitsgaders een schilp vlet met eyl en treyl (toebehoren).... In de kantlijn van deze akte staat geschreven "dit huysie is gerekent op f 25.-.-. Ook Jannetie Ouwels verklaarde schuldig te zijn aan de diaconie een sompie van vijff ent seventigh gulden

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 7