De brandverzekering van het nieuwe pand werd voor een bedrag van drie duizend gulden, ondergebracht bij Brandassurantie Maatschappij de Salamander op naam van de Heer Colla als beheerder van het fonds Het Klooster: Op een huis, van steen gebouwd, met door hout onderschoten pannen gedekt, door 2 gezinnen bewoond, zonder bedrijf, staande niet in de nabijheid van gevaarverhoogende panden, te Akersloot, Kerkbuurt. De kunstver lichting geschiedt door middel van petroleum. Op 24 maart 1926 vraagt pastoor Van Baaren aan het Kapittel van Haarlem toestemming het perceeltje akkerland gelegen in Lamoor (Zwartedijkspolder) te mogen verkopen. Hij schrijft: Het bedoelde akkerland is groot 17 are en 30 centiaren. Het brengt jaarlijks slechts 17 gulden huur op, welk bedrag nog moet verminderd worden met grond- en polderlasten. De akker is gelegen buiten de kom van het dorp en munt niet uit door bijzondere ligging of qualiteit. Hij kan verkocht worden voor 725 gulden. De akker werd verkocht aan Gerrit van der Eng spoorwegarbeider te Bovenkarspel. Van der Eng was van Akersloot afkomstig. In april 1930 vraagt pastoor Wills toestemming de bepalingen van het testament, die in zijn ogen verouderd zijn, te mogen wijzigen en wel op de volgende punten: le De tegenwoordige bewoners mogen op dezelfde voorwaarden als tot nu toe blijven wonen. De armlastige vrouw echter krijgt vrijdom van huur en jaarlijks 10 gulden voor brandstof. 2e Wanneer de tegenwoordige bewoners verhuizen, zal de woning tegen dezelfde bepaling verhuurd worden aan behoeftige weduwen, met of zonder kinderen, of aan arme gezinnen. Indien zich geen liefhebbers voordoen, zal de woning gewoon in huur worden gegeven. 3e Aan de Vereniging tot Bijzonder Onderwijs zal jaarlijks een bijdrage van 20 gulden worden gegeven. 4e De pastoor ontvangt jaarlijks 10 gulden voor het bijhouden van de administratie. 5e De gelden die overblijven dienen tot reparatie van de woningen en tot vorming van een kapitaal, welk aangewend zal worden bij het oprichten en in stand houden van een bewaarschool. De pastoor schrijft er als toelichting nog bij: "Tegen het gratis bewonen bestaat mijnerzijds het bezwaar, dat en het kapitaal gering is en een matige huur m. i. op het moraal der bewoners beter werkt als de gratis bewoning, 6

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 6