Ik zat er mee om thuis van mijn ontslag te vertellen en daarna ging ik elke dag kijken of ik ergens anders aan de slag kon. In maart kon ik in een margarinefa- briek aan de Zaan beginnen voor 4,50. Ik had geen fiets. Ik kocht er een in Alkmaar op 1,~ per week en ik moest elke zaterdag die gulden wegbrengen. Dat ding kostte 38,— en het was nog een rotfiets ook. Met vijftien jaar zou ik twee kwartjes opslag krijgen, maar daar moest ik wel een tijdje op wachten. Maar op de lange duur verdiende ik een tientje in de week. In 1946 ben ik bij de Hoogovens als handlanger begonnen. Ze vroegen daar om personeel. Van boven naar beneden, van links naar rechts: Han, Kees, Bab, Gerrit, Marie.Jan, Theo, Ria, vader en moeder Graas, Arie, Trien, Guurtje. Er werd thuis vroeger veel gezongen, de zang ging er in als koek. Toen Amicitia werd opgericht ging een deel van de familie: Truus, Marie, Jan en ik er op. Op een gegeven dag hadden we een zangconcours in de St Willibrordus in Heiloo. Arie Schoon had een achter-achternicht, dat was Alie Blankendaal, van een boerderij en tuindersbedrijf aan de Omval in Alkmaar. Ze kwam met een paar vriendinnen naar het concours. We kwamen met elkaar in gesprek en ik nodigde haar uit voor het koor-uitje dat een paar weken later was. Maar ze wilde eerst nader kennismaken en we gingen naar de tentoonstelling "Tussen de Wadden en het IJ" in Alkmaar. We kregen verkering en het bleef aan. Ik was toen 28 jaar en Alie ook. We hadden vier jaar verkering, want om te trouwen moesten we eerst sparen. We hadden geen rooie cent. Tot m'n 28e jaar had ik m'n loon afgegeven en alleen maar zakgeld gehad. Dat was vroeger zo. We konden een huis van de Hoogovens krijgen in de Rijnstraat in IJmuiden maar de vader van Alie vond dat te ver. In Akersloot werden goedkope woningen gebouwd maar daar moest je 1000,- inschrijfgeld voor betalen. Dat geld kon ik van de vader van Alie lenen. Er waren veel mensen die wilden inschrijven maar wij kregen een huis toegewezen omdat we niet zo jong meer waren. 37

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 37