Mijn vader ging met zijn vrouw Guurtje Borst in Bennebroek wonen en mijn vader begon daar een eigen bedrijf. Ze kregen daar een dochter, Marie. Maar de minders in Bennebroek liepen meer op klompen dan op schoenen, er was geen droog brood te verdienen dus het was armoe voor m'n vader en moeder. Na twee jaar verhuisden ze naar Akersloot en gingen op Starting wonen in het huis van de familie Jaap Veldt. De eigenaar van dat huis was toen Pieter Blokker, die ook op Starting woonde. Mijn vader en moeder mochten er blijven wonen zolang Pieter Blokker het huis niet nodig had. Mijn vader was toen schoenmakersknecht geworden bij Waardijk, daar ontving hij een vast salaris, in het begin 27,50 dat was een hoop geld. In de crisistijd kreeg hij een rijksdaalder minder en nog een keer en nog een keer, toen had hij 20.Toen was er weinig werk en werden de uren er van af getrokken. De mensen slikten vroeger alles. Maar vader repareerde thuis af en toe een paar schoenen, hij had zo z'n vaste klanten. Als 't leer op was moest hij naar Alkmaar om een stuk te halen. Ik ben op 31 maart 1922 op Starting geboren. Ik was het tweede kind en de oudste zoon. Ik ben dus de eerste Graas die in Akersloot geboren is. We moesten uit het huis op Starting om de doodeenvoudige reden dat Jaap Blokker ging trouwen met Breg Bruin en het huis was voor hen. We hebben daar ongeveer vier jaar gewoond. Er zijn een paar herinneringen die zijn blijven hangen. Ik weet nog dat er 'n zandhoop achter de schuur lag, waarvan je op de vaart de schepen voorbij zag varen. Ik kwam regelmatig bij Jan Schoon. Daar werd m'n haar geknipt door een Oostenrijkse die door Polle thuisgehaald was. Voor de mensen op Starting knipte ze in de stal van Schoon. Als kind zijnde kwam ik ook regelmatig bij Veldt en bij Pieter Blokker. Het familiewapen van Jan van Graes Er was een huis vrij op Dorregeest maar daar wilde m'n moeder niet in. Ze kon niet fietsen en ze zei: "Dat is het laatste. Dan zit je niet op Uitgeest en niet op Akersloot." Toen kwam er een huis leeg van "Woep in de onderkooi" van der Berg en dat hebben we gehuurd. Het was een heel laag houten huis, het was zo laag dat mijn 32

De Groene Valck - Akersloot | 1993 | | pagina 32